ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum voi fi plătit dacă lucrez după pensionare ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Lucrez ca profesor ntr-un liceu tehnologic și n data de 07.12.2015 am primit decizia de pensionare pentru limită de vrstă fiind nevoit să continui activitatea pnă la sfrțitul anului școlar. ntrebarea mea este: voi fi plătit normal ca pnă acum sau la plata cu ora ? ntreb asta pentru că ntre conducerea școlii și contabilitate părerile sunt mpătțite.Vă mulțumesc!

Adaugata in: Drepturi salariale
Ionică Păcuraru
 User  Ionică Păcuraru
a intrebat la 25 Ian. 2016
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ionică Păcuraru
 User Ionică Păcuraru
a raspuns userului adriana iancu la 28 Ian. 2016
Eu imi continui activitatea pânÄ?? la sfârÈ??itul anului È??colar aÈ??a cum prevede Legea învÄ??È??Ä??mântului dar am primit decizia de pensionare pe 07.12.2015 È??i deja în ianuarie am primit prima pensie,deci pânÄ?? la sfârÈ??itul anului voi fi plÄ??tit normal sau la plata cu ora?intrb pentru cÄ?? la È??coala în care îmi desfÄ??È??or activitatea pÄ??rerile sunt împÄ??rÈ??ite.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ionică Păcuraru
 User Ionică Păcuraru
a raspuns userului adriana iancu la 28 Ian. 2016
Eu totuÈ??i am ieÈ??it la pensie la limitÄ?? de vârstÄ?? cu decizia din 07.12.2015 datoritÄ?? faptului cÄ?? am avut 9 ani È??i 6 luni în grupa I de muncÄ?? dar am rÄ??mas în activitate pânÄ?? la sfârÈ??itul anului È??colar aÈ??a cÄ?? intrebarea rÄ??mâne: voi fi plÄ??tit normal sau la plata cu ora ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 27 Ian. 2016
Cadrele didactice care urmeaza sa se pensioneze ca urmare a atingerii varstei standard de pensionare nu isi pot inceta activitatea in cursul anului scolar. Legislatia in vigoare arata ca profesorii se pot pensiona abia la inchiderea anului scolar in curs.
Art. 284 alin.(2) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011, modificata prin OUG 49/2014 privind instituirea unor masuri in domeniul educatiei, cercetarii stiintifice si pentru modificarea unor acte normative prevede ca, pensionarea unui salariat apartinand personalului didactic de predare poate interveni abia la momentul incheierii anului scolar, chiar daca acesta a implinit varsta standard de pensionare anterior.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Sunt nascut in 09.05.1960. Am decizie de pensionare anticipata, partiala incepand cu data de 17.09.2020. Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2020 3 raspunsuri
Am lucrat intre anii1980-1983, 3 ani si 9 luni in mediu toxic(mercur),8ore din 8 si am primit adeverinta(acum) pt dosar...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2020 2 raspunsuri
sunt nascut in23.11.1959Lucrez din 29.08.78,in15.10.78.am intrerupt activitatea in vederea incorporarii din20.10.78,in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2020 3 raspunsuri