ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

cum voi fi platita?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara.In perioada de preavitz imi efectuiez siconcediu de odihna.Cum voi fi platita,stiind ca si preavizul se plateste dar si zilele de concediu.Sa cer la incetarea CIM plata zilelor de CO care au fost efectuate pe perioada preavizului ?Va multumesc!

Adaugata in: Drepturi salariale
Monica Toma
 User  Monica Toma
a intrebat la 30 Iul. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Iul. 2013
Nu, nu puteti cere la incetare plata zilelor deja efectuate. Se compenseaza numai cele ramase neefectuate la data incetarii.

Veti fi platita ca si pana atunci, iar pentru concediul de odihna primiti cel putin salariul cuvenit pentru zilele in cauza daca v-ati afla la locul de munca, iar calculul indemnizatiei de concediu se face in baza formulei stabilite de Codul muncii la art. 150.

Art. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.
(3) Indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.


Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2022