ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este legal ca angajatul sa plateasca medicina muncii ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La SC IPROCHIM SA Bucuresti pe fluturasul de salariu din luna Martie, a aparut rubrica Abonament Regina Maria; medicina muncii este asigurata de firma Regina Maria; pe aceasta rubrica apare valoarea 4 RON retinuta din salariul net.
Intrebarea mea este daca este legal sa plateasca angajatul medicina muncii si unde se poate face sesizarea deoarece conducerea firmei a spus ca este legal

Cornel Alstanei
 User  Cornel Alstanei
a intrebat la 05 Apr. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 05 Apr. 2016
Costurile controlului de medicina muncii le suporta angajatorul asa cum se specifica in HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor.
Art. 7.
Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.
Daca pe langa serviciile de medicina muncii sunt incluse in abonament si alte tipuri de investigatii, acestea sunt considerate avantaje de natura salariala pentru angajati si impozitate.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri