ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Impozit salariu


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Doresc sa stiu daca in perioada noiembrie 2010 si tot anul 2011, pentru persoanele cu grad de handicap grav acentuat (grad II, mai scria pe certificat), beneficiau de scutire de impozit pe salariu sau nu?

Si de asemenea, daca potrivit codului fiscal 2013, beneficiaza sau nu de aceasta scutire de impozit?

Adaugata in: Drepturi salariale
Vicol Irina
 User  Vicol Irina
a intrebat la 03 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Vicol Irina la 10 Iul. 2013
Da, ar fi beneficiat. Indemnizatia medicala este inclusa in salariu, este venit care face parte din el. Deci nu trebuia sa ii aplicati impozit. Chiar daca s-a modificat in legea 448, se aplica in mod obligatoriu Codul fiscal cand faceti aceste calcule.


ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile ?n bani şi/sau ?n natură obţinute de o persoană fizică ce desfăşoară o activitate ?n baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Vicol Irina
 User Vicol Irina
a raspuns userului georgeta ganea la 05 Iul. 2013
Toate drepturile salariatului, respective concediul medical pe aceasta perioada, le-am recuperat ulterior de la casa de sanatate, iar in stat a fost prins la cheltuieli cu salariile ca orice alt tip de concediu medical, repet, urmand a fi recuperate suma. DECI TOATA CHELTUIALA A FOST FACUTA DIN CAP I CHELTUIELI DE PERSONAL. Noi ca institutie publica, nu avem fonduri sau legi special pentru cei cu grad de handicap. Eu asta am intrebat : ar fi beneficiat sau nu de scutire de impozit un salariat care a avut un c.medical de 1 an si 6 luni aducand in acelasi timp si un certificate cu grad handicap accentuat...... In L.448 la art. 26 alin.a, era abrogate sectiunea in perioada 2010 chiar in noiembrie parca fusese modificata legea!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Iul. 2013

cod fiscal 2013
Nu sunt incluse ?n veniturile salariale şi nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite ?n baza unor legi speciale şi finanţate din buget; Norme metodologice



j) *** Abrogat;

k) *** Abrogat;

k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat; Norme metodologice
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Iul. 2013
Norme metodologice cod fiscal 2010 art 55, al.4

(4) Următoarele sume nu sunt incluse ?n veniturile salariale şi nu sunt impozabile, ?n ?nţelesul impozitului pe venit:



j) *** Abrogat;

k) *** Abrogat;

k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;

Norme metodologice
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Vicol Irina
 User Vicol Irina
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Iul. 2013
Multumesc, nu sunt sigura, eu stiu ca la sfarsitul anului 2010, art. 26 lit."a", din L.448 a fost abrogata, cu alte cuvinte persianele care erau scutite de plata impozitului nu au maia vut acest drept pana anul acesta, in mai parca, cand s-a venit cu o modificare pe Codul fiscal.
In fine, am pus intrebarea pentru ca au fost si sunt multe controverse pe tema persoanelor cu handicap. Eu am avut un angajat cu grad handicap grav, acentuat (gr.II de handicap), asa mai scria pe acel certificat, pe o perioada de 1.6 luni (cancer), iar in toata aceasta perioada noiembrie 2010 - decembrie 2011 (doar pe ac.perioada a adus certificatul), nu a beneficiat de scutire de impozit. Nu stiu daca am procedat corect sau nu, dar asa am facut! Multumesc de raspuns, poate v-am cotrazis, dar eu asa am inteles din lege.
...
ART. 26*)
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
#M6
a) *** Abrogată
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Iul. 2013
Da, persoanele incadrate cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de scutire de impozit pe venit pentru perioadele mentioante.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni Marius Ion George Andreescu alexei delimart Radu Anton G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri