ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Neacordarea drepturilor salariale


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,
Asi dori sa ma lamuriti va rog in urmatoarele probleme :
- o unitate care realizeaza profit si pana in anul 2011 a acordat tichete de masa salariatilor este indreptatita ca fara nici o comunicare a motivului sa sisteze acordarea acestor drepturi ?
- indexarile salariale pe baza coeficietului de inflatie sunt obligatorii pentru societatile comerciale ?
- in cazul disponibilizarilor individuale de personal pe baza art.65-67 din Legea nr.53/2003Codul muncii, republicat, societatea comerciala este obligata sa plateasca compensari salariatilor ?
Va multumesc pentru timpul acordat,
Eva

Adaugata in: Drepturi salariale
Laszlo Eva
 User  Laszlo Eva
a intrebat la 19 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Nov. 2012
Angajatorul nu este obligat legal sa acorde tichete de masa salariatilor sai, este un beneficiu acordat la alegerea lui. Sigur, corect ar fi sa fiti anuntati referitor la aceasta modificare.

Salariile compensatorii, in cazul unei concedieri individuale se platesc numai daca in Regulamentul Intern / CCM aplicabil apare aceasta precizare. Altfel angajatorul nu este obligat sa acorde salarii compensatorii in astfel de cazuri. Legea spune ca salariatii pot beneficia de aceste plati compensatorii si nu ca exista obligativitatea acordarii lor de catre angajator.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns