ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro


Ore de noapte sambata- Platesc ore suplimentare sau ore de noapte? Temei legal.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


De ceva vreme s-a inceput sa se solicite lucrul in ture de noapte in firma. Evident ca s-a ajuns la a lucra sambata noaptea. Intrebarea este: platesc spor de ore suplimentare 100%, spor de noapte 25 % si spor de week end 1% ? Care ar fi temeiul legal sa nu platesc si sporul de noapte si sporul de ore suplimentare? (In CCM exista fiecare dintre aceste sporuri definite insa nu si cazul in care s-ar lucra simultan...sambata si noaptea).

Cosmin Dinca
 User  Cosmin Dinca
a intrebat la 26 Mar. 2015
REGES Online: Obligatii, Documente, Intrebari si Raspunsuri
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "REGES Online: Obligatii, Documente, Intrebari si Raspunsuri"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2015
Orele lucrate in zilele de repaus saptamanal nu sunt ore suplimentare.
Munca de noapte - cel putin 3h/zi sau 30% din timpul lunar de lucru. compensare: program redus cu 1 ora sau spor de min. 25% din salariul de baza.
Pentru munca in zilele de repaus saptamanal se acorda spor, care este obligatoriu, nu optional, iar salariatul va primi alte doua zile consecutive din saptamana drept repaus saptamanal.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton Marius Ion George Andreescu Gratiela Petrescu G Stancu adriana iancu