Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

pensie urmas si salariu


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Mai intai vreau sa va multumesc pentru raspunsul primit anterior din partea dumneavostra. As dori sa va mai intreb ceva. Eu sunt o persoana cu handicap si lucrez la stat (bugetar). Dupa decesul tatalui meu care este pensionar, pot primi pensie de urmas si sa lucrez la stat (lucrez in cadrul primariei locale) in acelasi timp? Va multumesc

Adaugata in: Drepturi salariale
Florin Stefan
 User  Florin Stefan
a intrebat la 27 Aug. 2013
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Aug. 2013
Exista o conditie pentru copiii supravietuitori de care se tine cont in momentul acordarii pensiei de urmas, si anume:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Daca este indeplinita una din aceste conditii, primti fara probleme pensia de urmas. In caz contrar, o poate primi mama, daca este cazul, in calitate de sot supravietuitor.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
Ioana Popa
Gratiela Petrescu adriana iancu violeta Georgescu G Stancu Marius Ion Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua!Am un salariat caruia i-am dat notificarea din partea angajatorului cu incetarea cim in perioada de proba, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti daca stagiul militar si o perioada lucrata dar pentru carecontributiile salariale...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Sunt angajata in domeniul privat cu norma intreaga, la o firma dintr-un domeniu diferit de cel al...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mai. 2019 1 raspuns
mama mea pensionaraPascu Ioana din Patarlagele Buzau a lucrat in zootehnie zi de zi( fara zile de concediu)peste 22 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Mai. 2019 2 raspunsuri
Un pensionar din ??nvÄ???Ä?m??nt care a iesit la pensie ??i nu ??i-a depus la timp toate documentele ( mÄ? refer la...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns
In carnetul de munca mi s-a specificatmajorarea de salariu ,perioada,am si semnatura si parafa celui care a completat in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns