ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Perioada somaj


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna dimineata,
Perioada de somaj se ia in calculul sporului de vechime (pentru acordarea transei de vechime)? Daca da, care este temeiul legal?
Multumesc.

Adaugata in: Drepturi salariale
Elena Pop
 User  Elena Pop
a intrebat la 24 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Pop
 User Elena Pop
a raspuns userului georgeta ganea la 28 Sep. 2012
Daca un salariat prezinta adeverinta din care reiese ca in anul 2000 s-a aflat in somaj, ii consider perioada asimilata pentru vechime in munca?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 24 Sep. 2012
Art. 22 a fost modificat prin OUG 124/2010, concediul fiind considerat inclusiv concediu in specialitate incepend cu ianuarie 2012.

Art. 22
(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), art. 6 şi 10 constituie vechime ?n muncă şi ?n serviciu, precum şi ?n specialitate şi se are ?n vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă ?n raport cu acestea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Sep. 2012
Somajul se ia in considerare ca vechime doar in cazul pensiei, fiind perioada contributiva. Nu se ia si in cazul acordarii transei de vechime, pentru ca nu exista un contract de munca in tot acest timp. In cazul concediului pentru crestere copil exista un contract, insa intervine suspendarea lui ca urmare a intrarii salariatului in concediu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 24 Sep. 2012
Nu, perioada de somaj nu este vechime in munca . Somajul s-a considerat vechime in munca in baza Legii 1 din 1990 pana la intrarea in vigoare a noii legi a somajului Legea 76 din 2002.Vechimea in munca curge in baza muncii prestate in baza unui contract individual de munca. Deasemenea mai sunt perioade asimilate a vechimee in munca cum ar fi de exemplu perioadele de concediu pentru crestere copil pana la 2 ani, respectiv 3 ani pentru copil cu handicap.
Art. 16 din codul muncii republicat
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana.
...
(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

ART. 22 din OUG 111 DIN 2010
...
(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu George Andreescu Marius Ion violeta Georgescu Radu Anton adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri