ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

plata cm la societate in insolventa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara! Sunt in concediu medical cod 14 .iar din luna dec.2014 societatea unde sunt angajata a intrat in insolventa.iar eu nu mai primesc indemniz.de concediu.Cum trebuie sa procedez?Am ţntrebat la Cjass dar nu mi s.a dat niciun r?spuns.Astept cu ner?bdare un sfat competent.Multumesc!

Mirela Budeanu
 User  Mirela Budeanu
a intrebat la 13 Feb. 2015
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 15 Feb. 2015
Concediile medicale se platesc in mod obligatoriu de catre angajator iar banii se recupereaza ulterior de la Casa de Asigurari de Sanatate.
In cazul intrarii in insolventa salariile se platesc din Fondul de garantare, pentru cat timp era posibil, lichidatoriul inscriind drepturile restante la masa credala
Codul muncii
Art. 161. [privilegiul salariatului]
Salariile se pl─âtesc ?naintea oric─âror alte obliga┼úii b─âne┼čti ale angajatorilor.
Art. 172. [sediul materiei]
Constituirea ┼či utilizarea fondului de garantare pentru plata crean┼úelor salariale se vor reglementa prin lege special─â.
Daca nu vor putea recupera salariile deloc, singura lor solutie va fi actiunea in instanta care poate emite o hoatarare pentru acordarea drepturilor ramase restatne si a unor eventuale daune, daca ele sunt solicitate de salariati in instanta, la momentul depunerii actiunii.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart George Andreescu adriana iancu violeta Georgescu G Stancu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns