ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Plata concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Am un angajat care este in concediu medical de 6 luni si cred ca va fi in concediu medical pe perioada intregului an actual. El nu si-a efectuat concediul de odihna pe anul anterior. Trebuie sa-i platesc concediul de odihna neefectuat pe anul anterior? Daca da, se calculeaza raportand la perioada lucrata sau la perioada intregului an. Daca anul acesta va sta in concediu tot anul, va avea de asemenea dreptul la plata CO?

Adaugata in: Drepturi salariale
Andreea Hagai
 User  Andreea Hagai
a intrebat la 09 Apr. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2013
Concediul de odihna neefectuat il va putea consuma la revenirea din concediul medical. Daca atunci va inceta raportul de munca se va plati, iar calcul se va face conform formulei stabilite la art. 159 din Codul muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 09 Apr. 2013
Concediul de odihn ramas neefectuat se compenseaza in bani numai in cazul incetarii contractului de munca. (art. 146 alin. 4 - C.M.)

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Eroare conectare :