ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Retinere cotizatie nemembrii de sindicat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

Sunt in negocieri cu sindicatul la noul contract colectiv de munce. In vechiul contract era stipulata o clauza de retinere 1% din salariu pentru nemembrii de sindicat. O parte din nemembrii nu mai doresc sa li se retina acea cotizatie cu atat mai mult cu cat nu exista un acord scris al acestora.

Am astfel 2 intrebari:

1. Este legala retinerea cotizatiei de 1% pentru nemebrii de sindicat numai in baza unei clauze de acest gen mentionata in Contractul colectiv de munca la nivel de societate fara un acord scris al salariatului?

2. Daca, da este legala, iar un salariat solicita expres in scris a nu i se mai retine cotizatia de nesindicat, sa i se retina in continuare?

Adriana M
 User  Adriana M
a intrebat la 14 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Adriana M la 20 Mai. 2013
Nu se retine si in cazul celor care nu sunt membri, nu este corect si nici legal. Este o retinere salariala care nu are nicio baza legala si nici nu este autorizata de o instanta de judecata. Faceti o sesizare catre ITM mai intai, dar posibil sa aveti nevoie si de o actiune in instana ca sa va recuperati banii retinuti pe nedrept. Daca nu mai exista acord intre ei si angajtor si nici nu mai fac parte din sindicat nu se justifica acea cotizatie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana M
 User Adriana M
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Mai. 2013
Eu intrebam de cei care nu sunt membrii de sindicat si carora li se retine si lor 1% pentru ca asa a decis patronatul si sindicatul
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Mai. 2013
Retinerea cotizatiei pentru membrii sindicali este prevazuta de lege. Ca atare, solicitarea angajatului de a nu i se mai retine aceasta cotizatie este nula de drept. Vedeti legea 62/2011.

Art. 6
(1) Statutele organizatiilor sindicale cuprind cel putin urmatoarele prevederi cu privire la:
a) scopul constituirii, denumirea si sediul organizatiei sindicale;
b) modul in care se dobandeste si inceteaza calitatea de membru al organizatiei sindicale;
c) drepturile si indatoririle membrilor;
d) modul de stabilire si incasare a cotizatiei;
e) organele executive de conducere, denumirea acestora, modul de alegere si de revocare, durata mandatelor si atributiile lor;
f) conditiile si normele de deliberare pentru modificarea statutului si de adoptare a hotararilor;
g) marimea si compunerea patrimoniului initial;
h) divizarea, comasarea sau dizolvarea organizatiei sindicale, transmiterea ori, dupa caz, lichidarea patrimoniului.
(2) Clauzele statutare contrare legilor in vigoare sunt nule de drept.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns