ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Sporul de noapte mod de calcul


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sporul de noapte se calculeaza la salariul de baza in procent de 25%?
Sporul de weekend se calculeaza tot la salariul de baza in procent de 25%?

Adaugata in: Drepturi salariale
Ramona Ramoo
 User  Ramona Ramoo
a intrebat la 15 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Feb. 2014
Sporul de noapte se poate calcula si la salariul lunar, mai ales daca angajatorul lucreaza predominant sau doar munca de noapte (cum este cazul unor paznici). In functie de acest lucru se stabileste cum anume si acorda sporul, dar in majoritatea cazurilor se calculeaza asa cum a subliniat dna Ganea, la salariul de baza corespunzator orelor lucrate in aceste regimuri.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 15 Feb. 2014
Sporul se calculeaza numai pentru munca prestata in intervalul 22.00-6.00
Art. 126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

La fel si pentru WK-end numai pentru orele prestate in repaus saptamanal
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Caluian
 User Cristina Caluian
a raspuns la intrebare la 15 Feb. 2014
Da, sporul pentru munca prestată ?n timpul nopţii este de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Sporul de weekend nu are un cuantum prestabilit de lege, ci legiuitorul a lasat la latitudinea partilor, salariat si angajator, sa stabileasca acest spor ca si cuantum, prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.
Acest spor poate avea orice cuantum negocieaza partile, nu exista o limita minima sau maxima impusa prin lege.
Atentie insa, a nu se considera ca daca este acordat spor pentru ca salariatul a lucrat in weekend, angajatorul s-a achitat fata de salariat. Daca salariatul lucreaza in weekend, angajatorul trebuie sa ii acorde in compensare alte zile de repaus in timpul saptamanii+ spor de weekend pentru ca salariatul a primit repausul in alte zile decat sambata si duminica.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
ziua.Va prezint urm?toarea situa??ie :B?rbat, 60 ani pensionar militar la 55 ani dup? 37 ani de activitate.Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns