ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Prelungire CIM perioada nedeterminata!


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
sper ca ma puteti lamuri...
daca un CIM perioada determinata expira pe 24.01.2012, pot face prelungirea pe perioada nedeterminata si sa-l inregistrez in Revisal cu data de maine, sau pot face actul aditional cu data de maine dar prelungirea contractului sa fie cu data de 24 cand expira el de drept?

multumesc.

Adaugata in: Legislatia muncii
Claudiu Mihalache
 User  Claudiu Mihalache
a intrebat la 17 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Ladaru
 User Liliana Ladaru
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Ian. 2012
"Daca intocmiti act aditional pentru modificarea duratei CIM in ultima zi de lucru conform duratei prevazute in contractul pe perioada determinata, acest act ar trebui operat in Revisal si transmis spre ITM in aceeasi zi. " - nu inteleg, nu se aplica aceeasi regula de "cel tarziu ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prev.la art.17 alin.5 - C.M." fiind vorba de o modificare a unor elemente prev in contr.ind.de munca??
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului ema ema la 17 Ian. 2012
Se poate modifica durata si pe parcurs, prin act aditional, fara sa fie necesara incetarea lui.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ema Ema
 User Ema Ema
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Ian. 2012
buna seara
eu stiam ca atunci cand se incheie contractul pe per determinata il incetezi, iar apoi angajezi salariatul cu un alt contract pe perioada nedeterminata. Am dreptate?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Ian. 2012
Da, puteti modifica durata contractului oricand inainte de expirarea lui. Codul muncii prevede ca orice modificare a elementelor contractuale ale unui contract, se face prin intocmirea unui act aditional in termen de 20 de zile de la aparitia modificarii. Daca intocmiti astazi act aditional acesta ar trebui transmis catre ITM, prin Revisal, asa cum prevede HG 500/2111, in termen de 19 zile lucratoare de la data modificarii. Daca intocmiti act aditional pentru modificarea duratei CIM in ultima zi de lucru conform duratei prevazute in contractul pe perioada determinata, acest act ar trebui operat in Revisal si transmis spre ITM in aceeasi zi.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns