ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Referitor la indemnizatia copilului !


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca am contract de munca de 2 ore pe zi platit cu 187 de lei ?

Melania Sava
 User  Melania Sava
a intrebat la 11 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Melania Sava
 User Melania Sava
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Feb. 2014
Va multumesc pentru raspunsuri. O zi buna !!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Melania Sava la 11 Feb. 2014
Nu CCM (contract colectiv de munca), ci CIM (contract individual de munca) aveti dvs.

Si da, norma de lucru nu are relevanta pentru acordarea acestui drept. Important este sa aveti acele 12 luni de care v-a precizat dna Caluian.

In stabilirea celor 12 luni se ia in considerare si perioada de somaj, va intra si in calcularea indemizatiei crestere copil cat si a concediului pentru maternitate sarcina si lauzie.

Exista conditii referitoare la nivelul indemnizatiei, ea este plafonata la 600 de lei minim si maxim 1200 de lei pentru concediul de pana la 2 ani, respectiv 3400 de lei pe luna pentru condediul de pana la 1 an sau 3 ani pentru copilul incadrat cu grad de handicap. Conditiile de acordare a CIC si indemnizatiei le regasiti la art. 2 al OUG 111/2010 - va puteti uita si aici pentru acest articol http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Melania Sava
 User Melania Sava
a raspuns userului cristina caluian la 11 Feb. 2014
Eu momentan sunt in somaj care se termina pe data de 9 martie. Pe 10 martie as incepe contractul de munca ca operator calculator . Inainte sa intru in somaj , am lucrat ca lucrator comercial timp de 1 an si doua luni. Am continuitate .De-asta v-am intrebat, ca stiu ca se poate beneficia de indemnizatie si daca ai fost in somaj . Citisem ca CCM nu trebuie neaparat sa contina 8 ore de lucru pe zi , ca nu e specificat pe nicaieri acest lucru pentru a putea beneficia de indemnizatie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Caluian
 User Cristina Caluian
a raspuns la intrebare la 11 Feb. 2014
Depinde de cand sunteti angajata/obtineti venituri de natura profesionala.
Veti putea beneficia de concediu si indemnizatie de crestere si ingrijire copil, daca asa cum prevede OUG 111/2010, ati obtinut venituri profesionale in ultimile 12 luni inaintea nasterii copilului. Nu exista alte conditii privind tipul contractului de munca (norma intreaga/partiala), valoarea salariului lunar etc.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 2 raspunsuri