ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Reluare activitate din crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: (o sa va dau date exacte)
1. Am nascut in data de 15.08.2013
2. In perioada 14.08.2013 - 15.12.2013 am beneficiat de concediu de maternitate
3. Am optat pt concediu de crestere a copilului in varsta de pana la 1 an!
3. Din 16.12.2013 sunt in concediu de crestere a copilului (conform deciziei de suspendare a ctr de munca).
Avand in vedere, ca in data de 15.08.2014 copilul implineste 1 an si tatal nu vrea sa beneficieze de aceea luna care este obligatorie, va rog sa-mi spuneti cand (la ce data) trebuie sa imi reiau activitatea ca sa pot beneficia si de stimulentul de insertie. (si calculul indemnizatiei sa se faca cf concediului pe 1 an - unde indemnizatia maxima este de 3400 Ron )
Stiu ca trebuie sa ma intorc cu 1 zi inainte ca copilul sa implineasca 1 an, dar in situatia in care tatal nu vrea sa ia concediul de luna, logic am dreptul numai la 11 luni, nu?
Care este data la care trebuie sa revin la lucru? (14.07.2014??)
Daca tatal nu vrea sa beneficieze de luna obligatorie se depune ceva la Primarie (fiindca la noi nu se stie, din pacate)?
Multumesc foarte mult pentru ajutor.



Melinda Albert
 User  Melinda Albert
a intrebat la 17 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Caluian
 User Cristina Caluian
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Feb. 2014
Nu mai induceti dna. in eroare. Se aplica si celor de la art.8, nu doar celor de la art.8. Cum ati ajuns la concluzia ca doar ptr cei care adopta sau iau in plasament e valabil, numai dvs. stiti.

Luati de cititi si aprofundati:
OUG111/2010
Art.11
Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc ?ncep?nd cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate ?n situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), ?ncep?nd cu această dată, ?n situaţia ?n care ambele persoane din familia respectivă ?ndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:
a)cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
(la data 28-dec-2012 Art. 11, litera A. reglementat de Art. 4 din capitolul II din Norme Metodologice din 2011 )
b)?n situaţia ?n care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care ?i revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu ?n locul acesteia.

NM de aplicare a OUG 111/2010

Art. 4 ind1
(1)?n aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanţa de urgenţă, celălalt părinte sau cealaltă persoană prevăzută la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă care nu a solicitat dreptul la indemnizaţie poate solicita acest drept, dacă ?ndeplineşte condiţiile de acordare, oric?nd p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, ?n cazul copilului cu handicap. Dacă acest drept nu se solicită, concediul şi indemnizaţia pentru creşterea copilului se reduc cu o lună.
(2)?n situaţia prevăzută la alin. (1), persoana ?ndreptăţită care se află ?n concediu pentru creşterea copilului poate opta pentru concediu fără plată sau, după caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.
(3)?n cazul persoanei singure sau ?n cazul ?n care nu sunt ?ndeplinite condiţiile de acordare a concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului, prevederile art. 11 din ordonanţa de urgenţă nu se aplică.
(4)Pe perioada ?n care cealaltă persoană beneficiază de dreptul la concediul propriu de creştere a copilului de cel puţin o lună, dreptul celuilalt părinte la indemnizaţia pentru creşterea copilului se suspendă ?n condiţiile art. 16 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă.
(5)?n situaţia ?n care persoana ?ndreptăţită optează potrivit alin. (2) la concediul fără plată, cererea pentru acordarea acestuia se depune şi se ?nregistrează la angajator, pe această perioadă aplic?ndu-se corespunzător prevederile art. 21 alin. (3) şi art. 22 din ordonanţa de urgenţă.
(6)Prevederile alin. (1)-(5) nu se aplică ?n situaţia ?n care persoana ?ndreptăţită solicită numai acordarea stimulentului de inserţie sau acesta este solicitat cu cel puţin 3 luni ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an ori cu 6 luni ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani, respectiv 3 ani, ?n cazul copilului cu handicap.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului cristina caluian la 17 Feb. 2014
Este vorba de parintii care au copil in adoptie sau plasament, conform art. 8. si, nu pentru toti parintii. Chiar alin. 1 defineste acesta situatie si se face trimitere la el pe tot parcursul articolului. Sunt prevederi speciale pentru aceste categorii de parinti.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Caluian
 User Cristina Caluian
a raspuns la intrebare la 17 Feb. 2014
In completarea celor relatate de dna. Popa, este util de stiut ca ?n situaţia ?n care persoana ?ndreptăţită solicită acordarea stimulentului de inserţie cu cel puţin 3 luni ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, obligatia tatalui de e efectua luna de ccc in locul mamei nu mai exista (art.4 ind.1 alin.6 NM de aplicare a OUG111/2010).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Feb. 2014
Data fiind optiunea dvs pentru concediu de pana la un an, ar trebui sa reveniti la lucru inainte de implinirea acestei varste de catre copil, iar stimulentul se va acorda pana la 2 ani pentru perioada ramasa. Legea nu precizezaza cu cat timp inainte trebuie sa aiba loc revenirea, dar in practica unele Primarii recomanda o luna. Din punctul meu de vedere, acesata practica ar putea avea la baza strict proceduri administrative, de gestionare a documentelor. Legal, revenirea poata avea loc si cu doua saptamani inainte, de exemplu.

Daca tatal indeplineste conditiile de acordarea a concediului dar nu solicita acea luna, in final va va afecta pe dvs. pentru ca Primaria va va retine indemnizatia aferenta unei luni de concediu. Iar daca o primiti intre timp acesta indemnizatie, vi se va solicita restitutirea ei. Nu se depune niciun document special daca tatal refuza sa dea curs acesti prevederi, Primaria va sesiza acest lucru din situatia familiei regasita in evidenta lor. Insa e posibil ca aceasta constatare sa vina cu intarziere.

Daca insa tatal nu indeplineste conditiile de acordare a CIC, cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului, atunci nu se aplica aceasta prevedere.

In luna in care tatal ar intra in concediu dvs aveti doua variante: fie reveniti la lucru, fie intrati in concediu fara plata pentru o luna. Dupa ce el termina concediul veti primi si stimulentul de insertie, cele doua drepturi nu se acorda simultan.

Data la care dvs reveniti la lucru coincide cu prima zi de CIC a tatalui, iar aceasta poate fi 16.07.2014 sau mai devrme daca doriti. CIC se acorda pana in ziua in care copilul implineste un an inclusiv, adica pana in data de 15.08.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu alexei delimart G Stancu violeta Georgescu George Andreescu Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2021