ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Vechime in specialitate si in munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca un salariat lucreaza cu o jumatate de norma un an intreg, vechimea in munca va fi considerata de un an sau de sase luni? Vechimea in specialitate va fi considerata de un an sau de sase luni? In baza caror legi vechimea in munca va fi considerata in una dintre cele doua variante!
Va multumesc anticipat!


Elisabeta Manoiu
 User  Elisabeta Manoiu
a intrebat la 19 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Aug. 2013
Numai in cazul somajului este importanta norma de lucru, pentru ca stagiul de cotizare se calculeaza in raport cu timpul normal de lucru (norma intreaga - 8h/zi, 40h/saptamana).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 19 Aug. 2013
Vechimea in munca si in specialitate nu este proportionala cu timpul de lucru negociat in CIM .Se calculeaza la fel ca la un CIM cu norma intreaga.La fel si stagiul de cotizare la pensie nu este proportional cu timpul de lucru cand acesta este pentru un CIM cu timp partial.
Art.16 al.4) Munca prestată ?n temeiul unui contract individual de muncă constituie vechime ?n muncă.

Art. 106
(1) Salariatul ?ncadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă ?ntreagă, ?n condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022