ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Amenda Revisal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.

Va rog sa imi spuneti, pentru urmatorul caz, ce risc exista pentru prestatorul de serviciu:

- Un contract de munca incheiat pe durata determinata, intre 30.10.2012 si 29.11.2012 - astazi, 03 Decembrie s-a constatat ca in Revisal a fost inregistrat cu durata nedeterminata.

Revisal este intocmit de firma x, care are incheiat un contract de prestari servicii pentru acest lucru.

Administratorul firmei x doreste sa se mentioneze in Revisal, prin corectie, urmatoarele lucruri:
- durata determinata, cu incheierea perioadei de lucru in 29.11.2012 (asa cum apare in contractul de munca);
- mentionarea prelungirii perioadei de lucru cu inca o luna, pina la data de 28.12. 2012.

In acest caz, va rog sa imi spuneti ce risc exista pentru prestatorul de servicii, in cazul unui control de la ITM? Va primi sau nu o amenda, tinind cont ca prelungirea duratei cu inca o luna va fi transmisa astazi, in termenul celor 20 de zile de la data intervenirii modificarii?

Multumesc pentru timpul acordat.

Cu respect,
Roxana Apostu.

Roxana Apostu
 User  Roxana Apostu
a intrebat la 03 Dec. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Dec. 2012
Articolul redat este tot din HG 500/2011 privind operarea si transmiterea Revisal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Roxana Apostu la 04 Dec. 2012
Teoretic nu , este doar o modalitate de a evita cele pe care vi le-am spus, pusa in practica de specialisti la sugestia ITM.

Cuantumul amenzii pentru transmitere eronata, in cazul in care nu este corectata gresala respectiva este cuprinsa intre 3.500 si 5.000 de lei.

Art. 9

(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
[...]e) completarea registrului cu date eronate sau incomplete; [...]

(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
[...] c) cea prevazuta la lit. d)-f) si i) cu amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei; [...]

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Apostu
 User Roxana Apostu
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Dec. 2012
Stimata doamna Popa.

Mii de multumiri pentru promptitudinea raspunsului.

Voi "profita" de amabilitatea dvs. pentru a va adresa inca 2 intrebari referitoare la subiectul mai sus discutat.

Prima ar fi: in conditiile in care Revisal-ul a fost deja transmis, la cererea expresa a conducerii societatii prestatoare de servicii si nu s-a facut nici o adresa catre ITM - este ceva incorect sau incomplet in aceasta procedura?

A doua: spre rusinea mea, nu cunosc cuantumul acestei amenzi. Mi l-ati putea comunica sau indica o sursa de unde sa imi iau aceasta informatie?

Multumesc pentru timpul acordat.

Cu respect,


Roxana Apostu
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Dec. 2012
Adresa catre ITM va ajuta sa evitati o inregistrare a unui Revisal cu date eronate si unul cu date corecte.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2012
Se poate da o amenda contraventionala pentru transmiterea cu date eronate a Revisal. Faceti o adresa catre ITM si corectati acele erori pentru a evita amenda ITM. Aveti si HG 500/2011 de partea acestei corectii.

Art. 4
(3) Orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri