ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Planul de Prevenire si Protectie se intocmeste anual?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca planul de prevenire si protectie se actualizeaza anual chiar daca nu s-au produs modificarui in sistemul de munca al societatii?

Cristina Florea
 User  Cristina Florea
a intrebat la 24 Mai. 2014
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Florea
 User Cristina Florea
a raspuns userului georgeta ganea la 30 Mai. 2014
Dna Georgeta, cu tot respectul va rog sa ma inregistrati (daca vreti macar vizual) si sa nu-mi mai raspundeti la intrebarile pe care le adresez.
Sunt total dezamagita de pregatirea dvs in acest domeniu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Mai. 2014
Multumesc, este coreta observatia dvs.Fiind si cuvantul protectie in intrebare doar am presupus ca ar putea fi vorba si de paza
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 29 Mai. 2014
Nu are nicio legatura legea privinda paza si protectia cu planul de protectie medical. Daca va utiati la rubrica in care a fost adaugata intrebara scrie "Sanatate si securitate in munca". Atentie la detalii si la speta. Chiar asa este numit in legea SSM: plan de prevenire si protectie.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Mai. 2014

Legea 333 din 2003 actualizata
Art. 5.

(1) Paza se organizează şi se efectuează potrivit planului de pază, ?ntocmit de unitatea ale cărei bunuri sau valori se păzesc, cu avizul de specialitate al poliţiei. Acest aviz este obligatoriu pentru fiecare caz de modificare a planului de pază.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Mai. 2014
Legislatia nu prevede ca planul trebuie refacut anual.

ART. 46 - Legea 319/2006
(1) Conform prevederilor art. 13 lit. b) din lege, angajatorul trebuie să ?ntocmească un plan de prevenire şi protecţie care va fi revizuit ori de c?te ori intervin modificări ale condiţiilor de muncă, la apariţia unor riscuri noi şi ?n urma producerii unui eveniment.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

TOP RASPUNSURI 2020
?ncep??nd din Martie 2018 am ie??it la pensie anticipata f?r? penalizare,din Noiembrie 2019 am ie??it la limita de...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Oct. 2020 1 raspuns
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns