ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

pot incadra inspector SSM cu timp partial?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarea situatie:
Responsabilul cu SSM din firma s-a pensionat. Avem in firma un alariat cu studii superioare(inginer), care a absolvit programul de perfectionare pentru ocupatia de inspector in domeniul SSM.Trebuie sa-i intocmesc un act aditional la cim in care ii schimb functia(cu acordul acestuia, bineinteles) sau pot sa-i fac cim pentru cumul de functii? E obligatoriu ca responsabilul SSM sa fie incadrat cu norma intreaga?


Maria Dragan
 User  Maria Dragan
a intrebat la 17 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Birla
 User Elena Birla
a raspuns userului Elena Birla la 22 Apr. 2014
De asemenea, trebuie intocmita Fisa postului si obligatoriu in Fisa de Instruire se va trece schimbarea functiei.
Cu multa placere.Paste fericit!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Maria Dragan
 User Maria Dragan
a raspuns userului Elena Birla la 22 Apr. 2014
multumesc frumos!Paste fericit!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Birla
 User Elena Birla
a raspuns la intrebare la 19 Apr. 2014
In conformitate cu Normele Metodologice de Aplicare a Legii nr.319/2006 art.20(2) "Angajatorul va desemna lucratorul numai din randul lucratorilor cu care are incheiat contract individual de munca cu norma intreaga"
Art.24(2) "Lucratorii din cadrul serviciului intern de prevenire si protectie trebuie sa desfasoare numai activitati de prevenire si protectie si cel mult activitati complementare cum ar fi:prevenirea si stingerea incendiilor si protectia mediului."
Trebuie facut un act aditional de schimbare a functiei, respectiv tehnician sau expert SSM, si Decizie de numire a lucratorului respectiv.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Cumnatul meu lucreaza la o firma ce distribuie muncitori in afara tarii. A venit la sfarsitul lunii iulie in...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Sep. 2022 1 raspuns