Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Schimbarea functiei


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
In cazul in care se schimba functia, trebuie anuntat medicul de medicina muncii sau protectia muncii si daca da, exista un termen?
Multumesc!

Nico D.
 User  Nico D.
a intrebat la 25 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Nico D. la 25 Iun. 2013
Nu, nu trebuie facuti acesti pasi. Se modifica doar functia dar angajatul ramane pe acelasi contract ca si pana atunci iar protectia muncii si examenul medical se vor realiza conform programarii in functie de periodicitatea stabilita la nivel de unitate. Este corect cum ati procedat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Nico D.
 User Nico D.
a raspuns userului Georgeta Ganea la 25 Iun. 2013
Nu este cazul, am modificat din economist in contabil-sef, deci in afara de revisal si act aditional nu mai trebuia facut nimic.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 25 Iun. 2013

Este nevoie de alt certificat in conditiile de la art de mai jos
Art. 28din codul muncii republicat
Certificatul medical este obligatoriu şi ?n următoarele situaţii:
a) la re?nceperea activităţii după o ?ntrerupere mai mare de 6 luni, pentru locurile de muncă av?nd expunere la factori nocivi profesionali, şi de un an, ?n celelalte situaţii;
b) ?n cazul detaşării sau trecerii ?n alt loc de muncă ori ?n altă activitate, dacă se schimbă condiţiile de muncă;
c) la ?nceperea misiunii, ?n cazul salariaţilor ?ncadraţi cu contract de muncă temporară;
d) ?n cazul ucenicilor, practicanţilor, elevilor şi studenţilor, ?n situaţia ?n care urmează să fie instruiţi pe meserii şi profesii, precum şi ?n situaţia schimbării meseriei pe parcursul instruirii;
e) periodic, ?n cazul celor care lucrează ?n condiţii de expunere la factori nocivi profesionali, potrivit reglementărilor Ministerului Sănătăţii;
f) periodic, ?n cazul celor care desfăşoară activităţi cu risc de transmitere a unor boli şi care lucrează ?n sectorul alimentar, zootehnic, la instalaţiile de aprovizionare cu apă potabilă, ?n colectivităţi de copii, ?n unităţi sanitare, potrivit reglementărilor Ministerului Sănătăţii;
g) periodic, ?n cazul celor care lucrează ?n unităţi fără factori de risc, prin examene medicale diferenţiate ?n funcţie de v?rstă, sex şi stare de sănătate, potrivit reglementărilor din contractele colective de muncă.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns