ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

si totusi am voie ???


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


BUNA SEARA !
Vad ca ocoliti intrebarea mea anterioara .
Si totusi risc si intreb din nou : Am voie sa fac protectia muncii la o firma de 5 angajati 1 sunt eu , cand durata timpului de munca sa redus la 4 ore /zi , iar eu sunt inspector resurse umane si lucrator desemnat SSM. ???


Elena Dochian
 User  Elena Dochian
a intrebat la 19 Oct. 2011
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Dadu
 User Ana Dadu
a raspuns userului Ioana Popa la 06 Dec. 2011
Acest lucru, de reducerea a timpului de lucru de la 8h/zi la 2h/zi, e valabil si in situatia in care sunt coordonator ssm si am firma abilitata in prestarea de servicii externe ssm?
Va multumesc pentru raspuns!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului elena dochian la 31 Oct. 2011
Da, este in regula.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Dochian
 User Elena Dochian
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Oct. 2011
Doamna Ioana , va rog frumos sa-mi spune-ti daca in calitatea de lucrator desemnat imi este suficient cursul de 40 de ore atestat.
Mi sa spus de la curs ca este ok , ba mai mult, am citit ca :Conform art. 39. din HG 955/2010 ???Art. 55 din HG 1425/2006 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
" 1 Reprezentantii lucratorilor cu raspunderi specifice in domeniul securitatii si sanatatii lucratorilor trebuie sa urmeze un program de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata de cel putin 40 de ore, cu continutul minim conform celui prevazut in anexa nr.6 lit a."
Deci va rog din suflet sa ma linistiti si pe mine .
Va multumesc foarte , foarte frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului elena dochian la 20 Oct. 2011
Cu multa placere!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Dochian
 User Elena Dochian
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Oct. 2011
va multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Oct. 2011
Un salariat SSM trebuie sa aiba in CIM minim 2 ore pe zi. Astfel, in cazul dvs reducerea programului la 4 sau 2 ore/zi nu ar reprezenta un impediment.

Un SSM nu poate indeplini si alte atributii/ functii in cadrul companiei. Poate fi desemnat un lucrator SSM chiar daca numar angajatilor este de 5. Pentru companiile cu pana la 9 angajati, inclusiv angajatorul poate desfasura activitati din domeniul securitatii si sanatatii in munca, insa numai cu respectarea prevederilor legale.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu adriana iancu Gratiela Petrescu Viviana Serni Ioana Popa George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri