ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Un profesor care sufera de TBC are voie sa predea la clasa?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca un profesor este bolnav de TBC, ii este permis sa lucreze cu copiii?


Ruxandra Ianc
 User  Ruxandra Ianc
a intrebat la 15 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 15 Nov. 2012
Concediul şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă
Art. 13

;;
(3) Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este mai mare ?n cazul unor boli speciale şi se diferenţiază după cum urmează:

a) un an, ?n intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoză pulmonară şi unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, denumită ?n continuare CNAS, cu acordul Ministerului SănătăţII

Medicul de medicina muncii ar trebui sa ia masuri si sa-l declare inapt pentru prestarea muncii cu copiii pana la vindecare
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 15 Nov. 2012
Profesorul poate beneficia de concediu medical pentru acest diagnostic. Este boala contagioasa si nu trebuie lucrerze cu copiii.

Alte intrebari despre Sanatate si Securitate in Munca

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri