ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Poprire debit bancar


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca in situatia in care angajatorului i se solicita de catre executor poprirea asupra salariului unui angajat si angajatul a actionat in instanta societatea bancara, angajatorul este obligat sa faca poprirea? Conform carei legi?
Va multumesc.

Rodica Sireteanu
 User  Rodica Sireteanu
a intrebat la 13 Iul. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Aurora Ciorobea
 User Aurora Ciorobea
a raspuns la intrebare la 28 Iul. 2012
Daca exista deja un executor care sa solicite infiintarea popririi pe salariul angajatului, atunci a existat un proces deja care s-a soldat cu o sentinta ramasa definitiva si executorie. Ea nu a fost executata de buna-voie drept pentru care s-a recurs la serviciile executorului, urmand ca salariatul sa suporte si onorariul executorului.
Angajatorul este obligat sa puna in executare poprirea, indiferent de existenta sau nu a unui alt litigiu intre angajat si societatea comerciala respectiva.
Temeiul legal in constituie Codul de procedura civila, sectiunea a V-a, art. 452-461.

Alte intrebari despre Studii de caz

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri