ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Spor de noapte"

Sunt in urmatoarea situatie:
schimb de noapte 23.00-07.00
5zile/luna=40 ore
lucrez in ture
inclusiv weekend
Intrebare
23.00-07.00 reprezinta ore de noapte toate 8?
Am dreptul la spor de noapte?

Adaugata in
  • Codul Muncii

Petru Virgil Vasian
 User  Petru Virgil Vasian a intrebat la 10 Mai. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 10 Mai. 2012

Art. 125 din codul muncii republicat
1 Munca prestata intre orele 22,00??6,00 este considerata munca de noapte.
Art. 126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.



Alte intrebari despre Codul Muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion Gratiela Petrescu alexei delimart Radu Anton Ioana Popa adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2014
Buna searaMa numesc Vancea Anuta, sunt nascuta la data de 15.10.1957 si am stagiul total de cotizare de 24 de ani si 9...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca mai este obligatorie legitimatia de serviciu, in conditiile in care legitimarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 1 raspuns
am un angajat al carui parinte a decedat, cum calculez CO pentru evenimente deosebite si cum le evidentiez pentru a nu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua, Am o nelamurire. Lucrez la firma din august anul trecut, in luna iulie am avut concediu de la stat 5 zile pt...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2014 1 raspuns
se poate anula un contract de munca pe perioada determinata care a fost introdus in revisal.mentionez ca persoana...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 1 raspuns
Am angajat cu contract de munca temporara un salariat care urma sa inceapa munca la 15.09.2014,s-a prezentat la serviciu...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2014 2 raspunsuri
Video club