ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu paternal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Sunt in concediu de crestere copil pana la varsta de 2 ani, vreau sa ma intorc mai devreme la munca. Tatal mai poate beneficia de o luna de concediu paternal? la locul lui de munk a fost informat ca nu mai are dreptul deoarece eu am intrerupt CIC-ul.

Va multumesc!

Adaugata in: Concedii
Adelina Paizan
 User  Adelina Paizan
a intrebat la 20 Sep. 2013

 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adelina Paizan
 User Adelina Paizan
a raspuns userului Ioana Popa la 24 Sep. 2013
Va multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Sep. 2013
Concediul paternal se acorda in primele 8 saptamani de la nastere in baza legii 210/1999 si are o durata de 5 zile lucratoare, putand fi suplimentat cu inca 10 zile daca tatal a absolvit un curs de puericultura.

Concediul pentru crestere copil, pe de alta parte, se poate acorda oricaruia dintre cei doi parinti sau amandoi. Daca nasterea a avut loc dupa data de 1 martie 2012 parintele care nu a optat pentru cretere copil este obligat sa efectueze minim o luna din durata solicitata de celalalt parinte, iar in caz contrar se va retine indemnizatia aferernta unei luni din totalul concediului. Dar aceasta prevedere se aplica daca ambii parinti indeplinesc conditiile de acordare a concediului crestere copil si in functie de data nasterii mentionata.

Pentru ca al doilea parinte, in cazul de fata tatal, sa poata efectua acea luna minima de CIC dvs trebuie sa intreruperi concediul, atlfel nu se poate. Iar in luna respectiva fie reveniti la lucru, fie intrati la cerere in concediu fara plata. Dar nu puteti figura amandoi in CIC. Angajatorul tatalui greseste in aceasta explicatie.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2015
Va rog sa-mi spune-ti daca concediul fara plata in interes personal se ia in considerare ca si vechime in munca (...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Conform art. 81 din Normele de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 2 raspunsuri
Buna ziuama intereseaza sa stiu cate zile de concediu de odihna are dreptul pe anul acesta o persoana angajata in luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 3 raspunsuri
Buna ziua,Se poate contesta o decizie din anul 2012, desfacere CIM Art 65 alin1 fara preaviz, s-a beneficiat de somaj,...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 8 raspunsuri
Mama a avut anul trecut un atac cerebral sever a ramas blocata la pat,este pensionara are 83 ani .As dori sa stiu daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns
Va rog sa ma ajutati cu o problema in revisal Amavut un salariat care a a avut cim determinat pina in 2013 cand a...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2015 10 raspunsuri

X