ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Concediu prenatal"

Vreau sa stiu si eu cine plateste concediul prenatal? Eu lucrez la patron, am dus concediul medical luna trecuta si nu mi l-a platit inca, l-am intrebat de ce nu mi-a dat inca banii si a spus ca mi-i da casa de sanatate...mentionez ca mai o colega care a avut concediu si are 6 luni si nici acu nu l-a platit...vreau sa ma lamuriti la cine trebuie sa ma duc pt ca mai am un pic si nasc si am nevoie de bani....va multumesc


Adaugata in
  • Concedii

Vatamanu Ionela
 User  Vatamanu Ionela a intrebat la 07 Iun. 2012

 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Vatamanu Ionela
 User Vatamanu Ionela a raspuns userului georgeta ganea la 07 Iun. 2012
va multumesc tare mult


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului vatamanu ionela la 07 Iun. 2012

Nu are cum sa refuze la plata concediul medical decat numai in anumite situatii prevazute de lege. Indemnizatiile de concediu medical se platesc de casa de sanatate. Este o procedura mai anevoiasa pentru recuperarea acestor bani. De regula se mai intarzie plata indemnizatiilor de concediu medical desi nu ar trebui.Daca va refuza la plata concediul medical trebuie sa va spuna de ce , care este motivul.Poate este o eroare la intocmirea acestuia si care poate fi corectata.

Art. 166 din codul muncii republicat
1 Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern,
4 Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Vatamanu Ionela
 User Vatamanu Ionela a raspuns userului georgeta ganea la 07 Iun. 2012
va multumesc frumos...deci daca el refuza sa plateasca ce trb sa fac?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 07 Iun. 2012
Dumneavoastra prezentati concediul medical la angajator. Angajatorul semneaza acest concediu medical , deci el este platitorul . Concediul medical este ordin la plata. Obligatia dumneavoastra este sa-l prezentati in termenul legal, respectiv pana la data de 5 a lunii urmatoare.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Vatamanu Ionela
 User Vatamanu Ionela a raspuns userului Ioana Popa la 07 Iun. 2012
Am inteles ...si pana la urma la cine trebuie sa apelez sa mi-l platesca? La FNUASS? Am fost la casa de sanatate si am inteles ca patronul il plateste. Va rog sa ma lamuriti.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 07 Iun. 2012
Concediul medical de maternitate se suporta integral de FNUASS - Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate. Din acest motiv angajatorul v-a data acest raspuns.



Alte intrebari despre Concedii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni adriana iancu George Andreescu Gratiela Petrescu G Stancu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2014
Revin cu dorinta de a primi un raspuns. Cevechime in munca are o persoana carein perioada 01 septembrie 1978 panala 01...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Sep. 2014 3 raspunsuri
Buna searaMa numesc Vancea Anuta, sunt nascuta la data de 15.10.1957 si am stagiul total de cotizare de 24 de ani si 9...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua!As dori sa stiu daca mai este obligatorie legitimatia de serviciu, in conditiile in care legitimarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2014 1 raspuns
Buna ziua,In cazul unui angajat care a avut cmi suspendat pana la data de 03.04.2014, si suntem in data de 15.09.2014,...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 2 raspunsuri
Buna ziua,Sunt interesat in ce conditii pot iesi la pensie pe baza datelor mele personale de mai jos:- data nasterii:...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 7 raspunsuri
Buna ziua,lucrez intr o unitate de stat din anul 2003, in anul 2007 mi am luat diploma de licenta insa salariul a ramas...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2014 3 raspunsuri
Video club