Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

suplimentul de insertie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Tatal poate sa primeasca suplimentul de insertie? Mentionez ca indeplineste conditiile legale si doar el are venit. Ce acte ne trebuie pentru dosar si unde trebuie sa mergem pentru a-l depune? Nu ne lamureste nimeni. Timpul trece, mai am o saptamana pana nasc si nu vreau sa il pierdem.
Multumesc!

Simona Mircioaga
 User  Simona Mircioaga
a intrebat la 27 Iul. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Iul. 2013
Stimulentul de insertie, la fel ca indemnizatia pentru crestere copil, este un drept de care poate beneficia oricare dintre parintii firesti ai copilului in conditiile legii. Stimulentul se acorda in principal persoanelor care indeplinesc conditiile de acordare a concediului crestere copil, solicitand intai acest drept si relunadu-si activiatea inainte de termenul stabilit in decizie. Totodata, stimulentul poate fi acordat si incepand cu data nasterii, in cazul in care persoana in cauza nu indeplineste conditiile legale de acordarea a concediului de maternitate si indemnizatiei aferente. Tatal, in cazul de fata, nu are dreptul la acest tip de concediu, deci va putea opta pentru stimulent dupa nastere, depunand dosarul in termen de 60 de zile asa cum prevede legea. Baza legala este OUG 111/2010.

Art. 7
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.


Art. 15
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezent?nd indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a) ?ncep?nd cu ziua următoare celei ?n care ?ncetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă ?n termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b) ?ncep?nd cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă ?n termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, ?n cazul persoanelor care nu ?ndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
c) ?ncep?nd cu data adopţiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau ?ncredinţării, dacă cererea este depusă ?n termen de 60 de zile lucrătoare de la data la care s-au aprobat ori, după caz, s-au instituit măsurile de protecţie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul ?n care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a)?c).

Informatiile referitoare la acordarea indemnizatiei, a stimulentului si alocatiei de stat se regasesc pe siteurile Directiilor Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) sau ale Primariilor. Pe pagina DGASPC a Sectorului 6 din Cbucuresti gasiti informatia foarte completa si la zi, atat referitoare la acordarea drepturilor mentionate, cat si la documentele necesare pentru obtinerea lor: http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2017
buna ziua, in urma oug 53/2017, termenul de transmitere a actelor aditionale in revisal s-a modificat sau ramane acelas,...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Aug. 2017 2 raspunsuri
buna ziua, ce termene sunt acum de cand s-a modificat iar codul muncii si Hg 500/2011 de a trasmite in revisal...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Aug. 2017 1 raspuns
Sant nascut la data de 22.11.1958, 1979-1984 am absolvit facultatea la zi.Din 04.09.1984 am lucrat pana in...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Aug. 2017 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascuta in februarie 1964, iar in 01. 09. 2017 am 35 de ani vechime in munca (invatamant). De asemenea,...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Aug. 2017 1 raspuns
Sunt angajat ca funcționar public ntr-o instituție care unde presupune că am și activitate sambăta și duminica...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Aug. 2017 1 raspuns
Am doua persoane cu decizie de pensionare pt. limita de varsta si una cu certificat de incadrare in grad de...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Aug. 2017 1 raspuns

X