ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cercetare/abatere disciplinara


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Avem un salariat care lipseste de pe 20 ianuarie 2014 nemotivat, timp in care a fost trecut in pontaje cu absente nemotivate.

Pentru ca nu avea un sef ierarhic, este in regula ca "Referatul constatator de absente nemotivate" sa fie trimis catre Administrator de orice alt angajat? (de ex. Asistent manager)

Este obligatorie formarea unei comisii sau se poate ocupa de intreaga procedura Administratorul societatii? (firma este mica, are 22 de angajati)

Am ales sa procedam in felul urmator si am rugamintea sa-mi spuneti daca este bine:

Dupa instiintarea Administratorului prin Referatul constatator de absente nemotivate, vom trimite un Convocator iar dupa confirmarea de primire si expirarea termenului ptr prezentarea la sediul firmei (stim, de la cunostinte, ca nu se va prezenta), Administratorul va emite Decizia de incetare a CIM conf. art. 61 lit a.
Este in regula si de ajuns?

In ROI este specificat faptul ca, la 3 absente nemotivate, se desface contractul de munca.

Va multumesc!
Andrei Ionescu


Andrei Ionescu
 User  Andrei Ionescu
a intrebat la 23 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Andrei Ionescu la 24 Feb. 2014

Art. 251 - Codul muncii republicat
(2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrei Ionescu
 User Andrei Ionescu
a raspuns userului Ioana Popa la 24 Feb. 2014
In cazul acesta, superiorul ierarhic, era Administratorul. Respectivul avea functie de Director...
De aceea va intrebam daca este necesar sa imputerniceasca pe altcineva pentru derularea acestei proceduri.

Sa inteleg ca in urma sesizarii Administratorului de catre alt angajat, Administratorul trebuie sa intocmeasca dupa aceasta sesizare "Referatul constatator de absente nemotivate"?

Sesizarea nu se face prin "Referatul constatator de absente nemotivate"?




Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Feb. 2014
Angajatorul trebuie sa imputerniceasca o persoana sa se ocupe de derularea cercetarii disciplinare. Iar pe baza sesizarii inaintate de alt angajat se poate intocmi referatul chiar si de catre adminstrator sau de persoana fata de care raspunde direct. Ca salariat nu se poate sa nu aiba un superior ierarhic, decat daca el este cel care detine firma in calitate de actionar.

Sunt corecti pasii precizati, cu mentiunea ca fara sa intrati in posesia confirmarii de primire a convocatorului nu este in regula sa desfaceti contractul de munca. Numai dupa ce primiti recomandata semnata de el atunci incetati CIM in baza art. mentionat, daca salariatul nu se va prezenta la data stabilita pentru cercetare.

Alte intrebari despre Abateri disciplinare

Expertii nostri
Ioana Popa
violeta Georgescu alexei delimart Radu Anton Gratiela Petrescu George Andreescu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
BunÄ? ziua. Cumnata mea este nÄ?scutÄ? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafezÄ? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns