ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Raspundere patrimoniala


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care este rezolvarea la urmatoarea problema: angajatul, sofer, a lovit masina firmei constatandu-se dauna totala a acesteia. Cum se poate recupera cval. pagubei aceasta ridicandu-se cu mult peste 5 salarii minime brute pe economie? Actionandu-l in justitie pe salariat? Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Rodica Sireteanu
 User  Rodica Sireteanu
a intrebat la 17 Mai. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Rodica Sireteanu la 17 Mai. 2012
Nu poate recupera mai mult de contravaloarea pagubei, prin acordul partilor, mai mult de 5 salarii brute pe economie. Incercati prin instanta eventual si vedeti ce poate acopri si RCA-ul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Sireteanu
 User Rodica Sireteanu
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Mai. 2012
Desigur masina are RCA, dar asa cum am spus mai sus paguba depaseste cu mult cele 5 salarii minime brute pe economie chiar si cu despagubirea data de asigurator.Intrebarea mea era cum reuseste angajatorul sa recupereze toata paguba facuta de angajat, paguba care se ridica la o suma considerabila? Mul;tumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Mai. 2012
Masina respectiva daca are asigurare, si presupun ca are cel putin RCA, ar trebui acoperita cel putin partial din asigurare. Daca nu are asigurare, aveti grja ca odata ajuns in instanta s-ar putea sa aveti si dvs ca angajator probelme dat finid faptul ca RCA este obligatorie.

Nu este insa nevoie sa mergeti neaparat in instanta. Va redau mai jos si prevederile din Codul muncii in acest sens.

Art. 254
1 Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
2 Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora sau de alte cauze neprevazute care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul normal al serviciului.
3 In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.
4 Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. 3 , nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

Art. 257
1 Suma stabilita pentru acoperirea daunelor se retine in rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei in cauza din partea angajatorului la care este incadrata in munca.
2 Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fara a putea depasi impreuna cu celelalte retineri pe care le-ar avea cel in cauza jumatate din salariul respectiv.

Art. 258
1 In cazul in care contractul individual de munca inceteaza inainte ca salariatul sa il fi despagubit pe angajator si cel in cauza se incadreaza la un alt angajator ori devine functionar public, retinerile din salariu se fac de catre noul angajator sau noua institutie ori autoritate publica, dupa caz, pe baza titlului executoriu transmis in acest scop de catre angajatorul pagubit.
2 Daca persoana in cauza nu s-a incadrat in munca la un alt angajator, in temeiul unui contract individual de munca ori ca functionar public, acoperirea daunei se va face prin urmarirea bunurilor sale, in conditiile Codului de procedura civila.

Art. 259
In cazul in care acoperirea prejudiciului prin retineri lunare din salariu nu se poate face intr-un termen de maximum 3 ani de la data la care s-a efectuat prima rata de retineri, angajatorul se poate adresa executorului judecatoresc in conditiile Codului de procedura civila.

Alte intrebari despre Abateri disciplinare

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri