ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

se da salaru dupa cercetarea disciplinara? dupa ce am fost repus in functie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Dupa ce am revenit in functia initiala, mi-sa spus ca o sa mi se recalculeze toate veniturile din urma pe cat am fost suspendat. este adevarat?
se da salariu pe acele zile de suspendare?

Sisiu Madalin
 User  Sisiu Madalin
a intrebat la 10 Iun. 2015
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Iun. 2015
Daca in urma cercetarii s-a constat nevinovatia dvs atunci asa ar trebui sa se intample. Codul muncii prevede aceste lucruri.

Art. 52
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;
.....
(2) In cazurile prevazute la alin. (1) lit. a) si b), daca se constata nevinovatia celui in cauza, salariatul isi reia activitatea anterioara si i se plateste, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, o despagubire egala cu salariul si celelalte drepturi de care a fost lipsit pe perioada suspendarii contractului.


Alte intrebari despre Abateri disciplinare

TOP RASPUNSURI 2021
Un fost angajat, pensionat de la institutia noastra, a avut un contract individual de munca pe perioada determinata de 3...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Sep. 2021 1 raspuns
In perioada 1989-1993 am lucrat la TCL Cernavoda, apoi si-a schimbat numele TAGCM - Constanta. Am nevoie sa scot...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 5 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care momentan nu este institutie publica si tin locul unei...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 2 raspunsuri