Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Poate un angajat sa aiba 2 Contracte de Munca, de 8 ore, la 2 firme diferite?


de Clublegislatiamuncii.ro la 14 Iul. 2011


Intrebare: Este posibil ca o persoana sa aiba 2 contracte de munca, pentru 8 ore la 2 firme diferite? Practic, este vorba despre 2 CIM-uri diferite cu durata de 8 ore, nu CIM-uri partiale.


Raspuns: Cumulul de functii reprezinta existenta concomitenta a mai multor contracte individuale de munca, la acelasi angajator sau la angajatori diferiti.

Prevederile din Codul muncii referitoare la durata timpului de munca au in vedere timpul de lucru in temeiul unui singur contract individual de munca.

Astfel, potrivit art. 112 alin. (1) din Codul muncii, republicat, pentru salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana.

Totodata, conform art. 114 alin. (1) din cod, durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

Legislatia muncii nu impune conditia ca totalul orelor prestate in temeiul mai multor contracte individuale de munca sa nu depaseasca durata maxima a timpului de munca.

Atata timp cat legea nu prevede o durata maxima a muncii prestate in caz de cumul, durata care sa fie depasita prin cele doua norme intregi de munca, este legala angajarea unei persoane in baza a doua contracte individuale de munca cu norma intreaga la doua firme.

O opinie contrara ar incalca dreptul constitutional la munca si cel privind libertatea muncii.
 

Articole conexe:

Ultima ora:

CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

24 comentarii

Comentarii



Dumitru valentin 2019-11-28 09:11:20

Puteti sa mi spuneti pentru un sofer care a stat 12 zile ??n masina de 3.5 to pe teritoriul Fran??ei daca firma este obligatÄ? de a plÄ?ti zile sta??ionare care este cuantumul pe zi si legea care prevede asta Multumesc

Stancu Maria 2019-07-11 09:21:37

Buna ziua,daca am pensia de boala gr.2 de 640 lei si un punctaj de 0,56871 de la 1.09.2019 cit mi se va face pensia?.Mentionez ca in 2008 cind am iesit la pensie pe caz de boala aveam 24 ani si 7 luni lucra??i.Va multumesc.

Paraschiv Ligia 2019-04-08 19:17:34

Va rog sa -mi spuneti daca pot binefecia de pensie de urmas dupa sot ,respectiv 25 % daca in momentul decesului dansul avea varsta de 50 ani ,acum ar fi avut 69ani,eu am varsta de 65 ani , pensionara cu 30 ani vechime,vaduva si 26 ani de casatorie,multumesc!

Cotisel Salvina Anuta 2019-03-22 16:43:27

So??ul meu a avut 3 luni ??omaj apoi sa angajat pe perioada determinatÄ? de 3 luni, i sa prelungit contractul pe nedeterminatÄ? dar dupÄ? 0 luna a fost disponibiliza??i cu art. 65.1 , cand amers la ??omaj i sa spus cÄ? nu mai poate beneficia de ??omaj pânÄ? nu lucreazÄ? 12 luni , deoarece a avut ??omaj ??i a renun??at la el . Sa schimbat legea ?

Chicu Daniela 2019-03-21 20:51:37

Buna seara!Ma numesc Chicu Daniela am lucrat la firma x timp de aproape 2 ani de zile si am plecat in data de 19 feb 2019 cu demisia la zi cu acordul ambelor parti.Angajatorul nu vrea sa imi dea tichetele pe motiv ca nu am plecat cu preaviz iar in privinta salariului mi-a comunicat ca legea prevede ca in termen de 90 zile sa mi-l dea.Vreau sa stiu daca asta prevede legea si ce am de facut in a-mi obtine tichetele si salariul .Multumesc!

Dirvareanu Camelia 2019-03-09 15:11:11

Buna ziua,So??ul meu este pensionat medical cu gr III, drept de muncÄ? 4 ore, de 5 ani. Se simte foarte bine si a dat concurs pentru angajare la o companie multinationala, unde a trecut toate probele. In schimb, când i s-au cerut actele pentru angajare, când au în??eles cÄ? este pensionat medical, i-au spus cÄ? nu poate fi angajat, ca are drept de muncÄ? doar 4 ore ??i ei nu angajeazÄ? decât pe program normal de 8 ore. Care este procedura legalÄ? pentru a putea ocupa postul, având invedere ca revizia urmÄ?toare pentru pensie este abia în luna iulie a.c.?Multumesc.

Negrea sorin 2019-02-01 22:44:13

Sunt pompier servant si conducator de autospeciala la svsu in cadrul unei primari,nu stiu noi de ce nu avem spor de pericol,ca doar si noi participam la interventii cot la cot cu colegii de la ISU si ne punem via??a in pericol!!!

Serban Gabriel 2019-01-28 12:50:15

Buna ziua, lucrez la Calsonic din Ploiesti, am avut concediu medical si cand m-am prezentat la munca am fost anuntat de catre seful de sectie ca se retin doua bonuri de masa la ziua de concediu medical, ce pot sa fac? Multumesc.

HRU??CÄ? DORINA 2019-01-15 16:58:57

Buna,eu beneficiez de un ajutor social în Spania, a?? putea sa incasezi pensia din România???Am dreptul din martie 2018.multumesc.

Mistoaca Ioana Andreea 2018-12-06 21:47:23

Am si eu o intrebare acuma sunt in concediu de crestere copil mai am pana in martie si acum sunt dinou insarcinata bebe se naste in iulie as mai putea beneficia de indemnizatie si la celalant bebe Multumesc

Mistoaca Ioana Andreea 2018-12-06 21:41:07

Am si eu o intrebare acuma sunt in concediu de crestere copil mai am pana in martie si acum sunt dinou insarcinata bebe se naste in iulie as mai putea beneficia de indemnizatie si la celalant bebe Multumesc

Badau Daniela 2018-12-01 15:10:54

Daca am lucrat 14 ani in conditii deosebite (hemodializa) beneficiez de reducerea virstei de pensionare?

Tihan anca luciana 2016-03-02 09:39:38

Contractul de voluntariat poate dovedi experie nta in munca si este de folos la angajare?

Anuta Langa 2016-02-29 10:59:58

As dori sa intreb daca se mai poate plati contributia de pensie din urma cu 5 ani cum era odata

giovani 2016-02-16 20:17:37

Buna seara! Doresc sa stiu daca este legal sa nu mi se acorde gradul principal ,in functia de asistent medical generalist.Mentionez ca din anul 2012 lucrez la Spitalul Orasenesc Videle ca A.M.G.Iar din data de 01.08.2015. lucrez in acelasi spital ca asistent de balneofiziokineto terapie , dupa ce am terminat alti 3 ani de scoala.In septembrie am dat examenul de grad principal pentru generalisti.Acum mi se spune ca nu mi pot da acei bani pentru grad caci acum sunt pe alta specializare.Deci eu am doua specializari,dar nu sunt recunoscute amindoua,insa eu platesc la O.A.M.M.R. si malpraxis pentru ambele.Normal nu se adauga ceva in plus la salariu pentru dubla specializare facuta pe banii mei si nu trimisa de spital pentru niciuna?

ioana 2016-02-13 11:15:59

Buna ziua,Am si eu o situatie daca ma puteti ajuta.O persoana operata de cancer la san , fara niciun venit ( infiind bolnava si-a dat demisia de la locul de munca , ulterior s-a operat) . Poate beneficia de pensie de invaliditate handicap si in ce conditii? Unde sa se adreseze? Mii de multumiri.

Vasile 2015-03-04 02:49:33

Adica cu alte cuvinte legal am voie sa am doua contracte de munca ?

musat fanica 2013-12-04 16:19:53

lucrez cu 2 norme la angajatori diferiti, am concediu medical, cum trebuie sa procedez. Multumesc!

avocat. BARBULESCU ION-SEBASTIAN 2011-07-20 13:23:53

Da, poate fi vorba de doua contracte diferite, la doi angajatori diferiti; insa cel putin una sa fie declarata de BAZA!!!
Felicitari redactiei!!!

maria d. 2011-07-20 08:08:43

De ce vorbiti de cartea de munca, unde sta? de la 01.01.2011, cartea de munca sta la angajat, nu se mai opereaza in ea. Totul este ca la fiecare contract de munca, angajatul trebuie sa dea o declaratie care contract este principal, pentru a putea sa i se acorde deducerea personala.

cristina 2011-07-19 20:36:08

Daca se poate lucra cu norma intreaga de 8 ore la angajatori diferiti, vin si va intreb : cum se imparte cartea de munca la 2 servicii personal ? care se stie : fac adnotari periodice in acest document in fucntie de evolutia salariului si a promovarii ierarhice. In cazul a 2 angajatori diferiti - cum si unde o sa stea cartea de munca ????????? Plimbata periodic ? Duplicata ????? Multumesc anticipat pentru un raspuns pertinent si documentat.

eugenb 2011-07-19 18:32:27

Lui "cristina" :
Nu vad de ce ar trebui ca sa se mentioneze pe contractul de munca ca mai lucreaza la alta firma de Stat sau ?Privata. Daca angajatul isi indeplineste sarcinile cf sarcinilor si atributiilor precizate in CIM, poate sa faca ce vrea cu timpul lui de odihna. Oricum, nu poate rezista prea mult pt ca uzura psihica este prea mare si nu rezista cineva un timp indelungat. De regula, aceste joburi sunt pe perioade determinate si inseamna ca max. 1 an are cineva astfel de munca. Angajatul este obligat cand are un asemenea program dublu sa declare el ca lucreaza la alta Firma tot asa cum si Firma respectiva trebuie sa declare munca prestata de acel angajat. Deci, dupa mine, firma care a oferit CIM-ul pe durata NEDETERMINATA nu are obligatia sa declare ca angajatul ei presteaza si o durata DETARMINATA sau tot o durata NEDETERMINATA pt ca oricum cealalta firma declara incasarea si platirea taxelor catre Stat din partea angajatului respectiv. Este problema angajatului ca sa-si rezolve anual - in acest caz problemele cu Fiscul !

cupsa pavel 2011-07-19 12:28:07

Buna,se poate angaja temporal o persoana aflata in concediu de odihna.persoana find profesor,va multumesc

Cristina 2011-07-19 10:26:44

Buna ziua,

Cumul de functii se refera la ACELASI angajator, nu la angajatori diferiti.
Si oricum ar trebui mentionat pe contractul de munca intre ce ore lucreaza intr-o parte si cealalta.

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati in operarea corecta a suspendarii contractului de munca.Am la un salariat 4 decizii, pe 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Mai. 2020 1 raspuns
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns