ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cat medical pot avea daca fac un tratament de radioterapie [ oncologie ] ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua . In urma cu cateva luni am fost diagnosticat cu tumoare parodita carcinom scuamos [ cancer ] . Dupa mai multe analize si discutii medicale a ramas ca TREBUIE s aurmeze un tratament cu Radioterapie [ 2 luni ] impreuna cu Chimioterapie . Vreau sa va intreb dupa acest diagnostic daca POT FI DAT AFARA de la serviciu actual ??? Asta una . Si a doua rugaminte : de cate luni de mediacal pot beneficia ? Cu stima .

George Neacsu
 User  George Neacsu
a intrebat la 08 Iun. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 09 Iun. 2016
Codul muncii
Art. 60. [interzicerea concedierii cu caracter temporar]
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;
Durata de acordare a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de cel mult 183 de zile in interval de un an, socotita din prima zi de imbolnavire.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu G Stancu Viviana Serni alexei delimart Gratiela Petrescu Ioana Popa
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri