ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CCM


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am citatie la judecatorie si firma nu imi plateste ziua, mi-au spus sa imi iau concediu fara salar pe ziua respectiva. Au dreptul sa specifice in CCM faptul ca nu sunt platite zilele acestea? Multumesc.

Adaugata in: Codul Muncii
Olimpiu Haida
 User  Olimpiu Haida
a intrebat la 16 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Oct. 2012
Ziua respectiva este zi de absenta motivata, pentru ea ar trebui sa fiti platita normal, ca si cum ati fi la lucru. Angajatorul nu se poate opune prezentarii dvs in tribunal pentru respectivul proces.

"Conform art. 175 alin. (1) din Codul de procedura penala, cu modificarile si completarile ulterioare, chemarea unei persoane in fata organului de urmarire penala sau a instantei de judecata se face prin citatie scrisa. Citarea se poate face si prin nota telefonica sau telegrafica.

Astfel, in cazul salariatului chemat in fata organului de urmarire penala, angajatorul nu se poate opune invoirii acestuia. Astfel, salariatul trebuie sa se prezinte la locul, ziua si ora indicate in citatie, astfel incat absenta de la locul de munca va fi motivata. Plata salariului pe durata absentei de la locul de munca este prevazuta de Codul de procedura penala in privinta persoanelor chemate ca martori, experti sau interpreti.

Astfel, art. 190 alin. (2) din Codul de procedura penala prevede ca martorul, expertul si interpretul care sunt salariati au dreptul si la venitul de la locul de munca, pe durata lipsei de la serviciu, pricinuita de chemarea la organul de urmarire penala sau la instanta de judecata, iar potrivit alin. (6) din acelasi articol, suma care reprezinta venitul aratat in alin. 2 se plateste de cel la care lucreaza martorul, expertul sau interpretul.

Asadar, potrivit dispozitiilor Codului de procedura penala, persoana va primi salariu pe perioada absentei de la locul de munca datorata convocarii de catre organul de urmarie penala in calitate de martor, expert sau interpret, iar acesta va fi platit de angajatorul la care lucreaza salariatul." (http://legislatiamuncii.manager.ro/a/5557/absenta-motivata-de-la-locul-de-munca-plata-salariului-pentru-martori-experti-si-interpreti-conform-codului-de-procedura-penala.html)

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri