ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce pot sa mai fac daca am semnat "din neatentie" o dispozitie de plata in alb?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am fost angajata incepand cu data de 15.02.2016, perioada nedeterminata cu perioda proba de 90 zile, dar dupa o luna de munca, am facut o notificare de incetare a contractului de munca, motiv pentru care angajatorul s-a suparat foarte tare.Nu a vrut sa-mi primeasca initial notificarea si sub presiunea create m-a pus sa semnez o dispozitie de plata in alb, pe motiv ca-mi face plata salariului pe cele 9 zile lucrate din luna februarie.pana la urma salariul pe cele 9 zile lucrate din februarie mi l-a platit pe card si am semnat statul de plata, iar acea dispozitie de plata cred ca s-a justificat ca mi-a platit zilele lucrate din martie.Cert este ca am asteptat sa-mi intre banii pe card sau sa ma cheme la firma sa-mi plateasca salariul pentru zilele din martie dar...nici gand. Mai pot sa fac ceva acum? cum mai pot dovedii ca nu am incasat salariul pe martie??

Multumesc mult

Mirela Stefania Calugarita
 User  Mirela Stefania Calugarita
a intrebat la 20 Apr. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 22 Apr. 2016
Nu am inteles despre ce dispozitie de pata este vorba.
Dovada platii salariului se face potrivit art 168 din Codul muncii, astfel:
Art. 168. [probaţiunea]
(1) Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.
(2) Statele de plată, precum şi celelalte documente justificative se păstrează şi se arhivează de către angajator în aceleaşi condiţii şi termene ca în cazul actelor contabile, conform legii.


Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :