ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CO pentru salariata care intra in concediu de maternitate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.

Pentru o salariata gravida care intra in concediul de maternitate in luna februarie 2014, cum se calculeaza concediul de odihna? Se calculeaza zilele care ii revin pana intra in maternitate sau si pe parcursul maternitatii?
Stiam ca un concediu medical suspenda concediul de odihna, dar as vrea sa stiu sigur cum i s-ar calcula zilele de concediu de odihna.

Multumesc frumos!

Adaugata in: Codul Muncii
Roxana Stanciu
 User  Roxana Stanciu
a intrebat la 04 Nov. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Stanciu
 User Roxana Stanciu
a raspuns la intrebare la 05 Nov. 2013
Va multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Roxana Stanciu la 05 Nov. 2013
Da, ati inteles corect. Concediul medical nu afecteaza durata CO anual.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Stanciu
 User Roxana Stanciu
a raspuns la intrebare la 05 Nov. 2013
Deci sa inteleg ca zilele de concediu de odihna se calculeaza pana la momentul suspendarii contractului individual de munca, respectiv intrarea in concediul de crestere copil.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Nov. 2013
Concediul medical nu afecteaza durata CO anual cuvenit, conform legisaltiei europene, Directiva CE 88/2003 art. 7 explicata prin decizie a Curtii Europene de Justitie.

Ca atare, pentru anul 2014 va avea dreptul la durata CO cuvenite pentru perioada din an pana la intrarea ei in crestere copil, daca va solicita acest drept.

Ce spuneti dvs se aplica in cazul in care concediul medical este acordat pe perioada concediului de odihna, caz in care cel din urma se suspenda de drept conform legii si se reprogrameaza sau se efectueaza imediat dupa finalizarea celui medical.

ART. 16 - OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:
(1) Asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit ?n timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind ?ntrerupt, urm?nd ca zilele neefectuate să fie reprogramate.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :