ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Codul Muncii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Conf. art. 173(1) si (2) din codul Muncii:
Daca un strungar al cedentului are 804 lei salar de baza iar, un strungar al cesionarului are 840 lei salar de baza sunt obligata sa dau si strungarului transferat 840 lei ca salar de baza?
Conf. art. 173 (2) eu inteleg ca sunt doar obligata sa nu-i dau sub 804 lei (salariul avut inainte de transfer).

In alta ordine de idei:
Conf. art. 9 (3) din Legea 67/2006 actualizata daca in contractul colectiv de munca al cedentului salariatii au 22 zile concediul de odihna iar, in ccm al cesionarului salariatii au 23 zile concediul de odihna atunci trebuie sa acord si salaritilor transferati tot 23 zile concediul de odihna.
Va rog tare mult sa-mi raspundeti la aceste doua probleme!!!!!
Va multumesc anticipat!


Lica Balan
 User  Lica Balan
a intrebat la 18 Ian. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului lica balan la 21 Ian. 2013
Aici vorbiti de doua lucruri diferite. Daca salariatii ocupa acelasi post si cu aceeasi pregatire si experienta, au dreptul la acelasi nivel salarial, altfel riscati sa fiti acuzata de discriminare. Daca ii platiti in acord, in functie de productie, este cu totul alta abordare, caz in care pot aparea diferente intre salariatii comparabili.

CO ar trebui sa fie acelasi pentru toti salariatii, se va aplica RI si CCM al cesionarului pentru toti salariatii, vechi si cesionati, fara diferente. Salariatii cesionati devin salariati ai unitatii cesionarului deci nu vor fi tratati diferitei, ci vor avea aceleasi drepturi.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lica Balan
 User Lica Balan
a raspuns userului Ioana Popa la 21 Ian. 2013
In CCM al cesionarului este prevazut 23 zile c.o. deci si cei de la firma cesionata vor avea dreptul la 23 zile c.o. (fac act aditional la cim).
Referitor la salariul pentru aceeasi meserie (strungar) cel de la cesionar isi va pastra 804 lei(atat are acum inainte de transfer) . Mentionez ca in CCM nu sunt prevazute salariile.
Va rog tare mult sa-mi raspundeti daca fac bine si.... va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lica Balan
 User Lica Balan
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Ian. 2013
Imi cer scuze..... dar strungarul care va fi transferat (firma cedenta) nu face productia celui de la firma cesionarului, deci nu ar trebui sa aiba salarii egale. Nu-i dau sub 804 lei cat are inainte de transfer dar, nici nu pot sa-i dau 840 lei- cat are cel de la firma cesionara.
Va rog tare mult sa-mi raspundeti!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Ian. 2013
Ar trebui sa incheiati acte aditionale la contractele celor transferati astfel incat sa aiba acelasi drepturi cu salaraitii comparabili din unitate, cei care ocupa aceleasi pozitii. De asemenea, CIM preluate ar trebui actualizate cu prevederile din CCM al angajatorului care a preluat aceste contracte, astfel incat salariatii sa beneficieze de toate drepturile.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :