Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu crestere copil constituie vechime in cadrul unitatii?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Am rugamintea sa ma ajutati in speta urmatoare: am avut o salariata care a lucrat in societatea noastra incepand cu data de 01.02.2007, in data de 24.09.2008 intra in concediu crestere copil, iar la data de 27.08.2010 inceteaza contractul individual de munca.
As dori sa stiu daca perioada in care a fost in concediu crestere copil poate fi luata in calcul la stabilirea sporului de vechime acordat salariatei.
Teoretic, are contractul de munca suspendat si asta ar insemna ca nu constituie vechime in munca.
Va multumesc.

Adaugata in: Codul Muncii
Cosmina Vesa
 User  Cosmina Vesa
a intrebat la 06 Aug. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Aug. 2014
CIC constituie intr-adevar vechime in munca, insa in general se ia in calcul pentru acordarea drepturilor la pensie sau asimilate. Daca in lege speciala nu este precizata ca CIC nu intra in calculul sporului atunci acesta poate fi luat in considerare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Daniela maria la 10 Aug. 2014
Si in cazul concediului acrodat in baza OUG 148/2005 acesta constituie vechime si in specialitate. Ordonanta a fost modificata prin legea 166/2012, la fel ca OUG 111/2010.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Maria
 User Daniela Maria
a raspuns la intrebare la 07 Aug. 2014
Da, perioada concediului pentru crestere si ingrijire copil constituie vechime in munca.

La data spetei prezentate : Conform art. 18 alin (7) din Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, cu modificarile si completarile ulterioare: "Perioada concediului pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la 2 ani sau de p?nă la 3 ani ?n cazul copilului cu handicap constituie vechime ?n muncă şi ?n serviciu, care se are ?n vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă ?n raport cu aceasta."

In prezent : art. 22 alin. (2) din OUG 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare: "Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime ?n muncă şi ?n serviciu, precum şi ?n specialitate şi se are ?n vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă ?n raport cu acestea."

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Am reintrodus datele mele personale pe site-ul lapensie.com si mie mi-au dat alte rezultate. Avand in vedere ca au...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2020 3 raspunsuri