ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna in 2013 pentru 2014


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Lucrez la o societate comerciala, iar unii dintre angajati ar vrea sa-si ia concediul pentru anul 2014 in decembrie 2013.
Se poate face acest lucru si cum il inregistrez daca este posibil?

Adaugata in: Codul Muncii
Claudia Clau
 User  Claudia Clau
a intrebat la 03 Dec. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Dec. 2013
Nu se efectueaza in avans concediul in contul celui din anul urmator, cel mult se poate face acest lucru pentru concediul din anul in curs, daca angajatorul este de acord.

Art. 146
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

Din aceasta prevedere reiese ca CO neefectuat se poate reporta pentru anul urmator, nu reiese si posibilitatea acordarii in avans a CO din anul urmator in anul in curs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina Florina
 User Marina Florina (HR & Payroll Specialist, SC Societatea de Intretinere si Reparatii Drumuri Timisoara SA)
a raspuns la intrebare la 03 Dec. 2013
Concediul de odihna se efectueaza in cursul anului respectiv, doar prin exceptie se poate efectua in anul urmator in cazuri expres prevazute de lege. Dar, niciodata, concediul de odihna nu se efectueza in avans.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :