ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract colectiv de muna pentru societati comerciale


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Unitatea are 37 salariati. Neavand contract colectiv pe tara nici pe ramura am obligatia de a intocmi aceasta pe unitate chiar daca nu exista lege? multumesc

Mircea Paduraru M
 User  Mircea Paduraru M
a intrebat la 16 Apr. 2014
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Apr. 2014
Art. 217 - Legea dialogului social
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte si se sanctioneaza astfel:
...........
b) refuzul angajatorului de a incepe negocierea contractului colectiv de munca, cu amenda cuprinsa intre 5.000 lei si 10.000 lei;
............
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre Inspectia Muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 16 Apr. 2014
In unitatile unde sunt peste 21 de salariati este obligatorie declansarea procedurii de negociere a CCM la nivelul unitatii, indiferent daca exista sau nu unul deja incheiat la nivel de ramura / sector / grup de unitati. Exista lege, obligatia este prevazuta in legea dialogului social nr. 62/2011 si in Codul muncii republicat.

Art. 229 - Codul muncii republicat
(2) Negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

Art. 129 - Legea dialogului social
(1) Negocierea colectiva este obligatorie numai la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de angajati.

Clauzele din CCM se formuleaza pe baza legislatiei in vigoare (Codul muncii plus alte acte normative, daca exista, aplicabile in domeniul de activitate al unitatii).

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu adriana iancu alexei delimart G Stancu Gratiela Petrescu Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2023
Buna dimineata Decizia CCR 702 /2019 zice ca , valoarea indicelui de corectie care se aplica la iesirea la pensie la...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Ian. 2023 1 raspuns