ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


se poate da demisia fara preaviz? nu am semnat nici un stat de plata. asta ar fi un motiv pt a refuza preavizul?

Adaugata in: Codul Muncii
Andreea Andreea
 User  Andreea Andreea
a intrebat la 16 Dec. 2011
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 16 Dec. 2011
Angajatul poate renunta la preaviz atunci cand angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin semnarea contractului de munca. Altfel, pe perioada preavizului contractul isi produce in continuare efectele. Semnarea statelor de plata nu este prevazuta in contract ca obligatie a angajatorului. De regula statul de plata se semneaza atunci cand banii vi se dau in mana, ca o dovada a faptului ca ati primit acei bani.

Art. 81 - Codul Muncii.
5 Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
7 Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
8 Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :