Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum se procedeaza corect cu contractele de munca pe mai multe firme pentru 1 persoana?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca o persoana este angajata in mai multe locuri de munca se poate ca pe doua contracte de munca sa fie angajat cu numar de ore pe saptamana (ex. 5 ore pe saptamana) nu pe ore /zi?
Care este numarul minim de ore pe luna pentru care poate fi angajata o persoana.
Multumesc anticipat.

Adaugata in: Codul Muncii Munca
Anca Meli
 User  Anca Meli
a intrebat la 25 Feb. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Feb. 2014
Da, se poate. Pentru contractele de munca incheiate cu timp partial norma de lucru este stabilita saptamanal sau lunar, nu zilnic. Ca atare se poate trece in contract numarul de ore lucrate intr-o saptamana si daca programul este unul distribuit inegal, trebuie precizat in contract acest lucru.

Art. 103
Salariatul cu fractiune de norma este salariatul al carui numar de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma intreaga comparabil.

Art. 116
(2) Programul de lucru inegal poate functiona numai daca este specificat expres in contractul individual de munca.

O persoana poate fi angajata si pentru o ora pe luna, nu exista in legislatia muncii impusa un numar minim de ore, dar pentru un astfel de program nu merita sa incheiati CIM si mai degraba conventie civila, pentru ca veti avea cheltuieli mai mari decat salariul propriu-zis.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati in operarea corecta a suspendarii contractului de munca.Am la un salariat 4 decizii, pe 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Mai. 2020 1 raspuns
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns