ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisie fara preaviz


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt angajata la o firma privata si asi dori sa imi dau demisia la zi, dar sefii mei nu sunt de acord si mi-au cerut preaviz si au spus ca daca nu stau in preaviz ma dau in judecata si imi vor cere daune morale, iar eu vreau sa plec din motive strict personale. Pot sa ma dea in judecata daca nu stau in preaviz? Cand am semnat contractul era precizat preaviz de 20 de zile de comun acord a partilor.


Adaugata in: Codul Muncii
Anamaria Pop
 User  Anamaria Pop
a intrebat la 25 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Oct. 2012
Angajatorul va paote cerceta disciplinar pentru absenatarea nemotivata de la locul de munca, daca el nu isi da acordul sa lipsiti si nu motivati obiectiv absentele pe perioada preavizului. Va paote inclusiv actiona in judecata in situatia in care el considera ca i-ati adus un prejudiciu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mihaela chereja la 25 Oct. 2012
Si angajatul poate renunta la preaviz, daca angajatorul nu isi respecta obligatiile contractuale. Art. 81 alin. (8) prevede acest lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Mihaela Chereja
 User Mihaela Chereja
a raspuns la intrebare la 25 Oct. 2012
Da, sunteti obligata sa acordati preavizul de 20 de zile angajatorului.
Codul Muncii prevede la art. 81, alin. 4 urmatoarele:
"(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi ?n contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut ?n contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere."

Singurul care poate renunta partial sau in totalitate la acest preaviz este angajatorul.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri