ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisie fara respectare preaviz


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Mi-am dat demisia pentru ca am obtinut un job mai bun, la care sunt asteptata pe data de 15 mai. Conducerea actuala spune ca in CIM termenul de preaviz este de 20 zile lucratoare, iar eu solicit 15 zile calendaristice, cu incepere de la 1 mai. In cazul in care cererea mea este respinsa, ce consecinte poate avea plecarea mea plecarea mea la data de 15 mai?
Multumesc anticipat!

Adaugata in: Codul Muncii
Angela Alecu
 User  Angela Alecu
a intrebat la 03 Mai. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

12 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Caraianis V la 17 Mai. 2012
Se refera la obligatiile pe care angajatorul si le asuma prin contractul individual de munca, Daca in contract apare stipulata obligatia angajatorului de a va asigura echipament insa acesta nu o respecta, atunci categoric puteti face uz de acest articol din Codul muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Angela Alecu la 17 Mai. 2012
In opinia mea nu, daca este vorba de o situatie singulara. Daca este o situatie care se repeta atunci da, puteti sa va dati demisia renuntand la preaviz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Caraianis V
 User Caraianis V
a raspuns userului Angela Alecu la 05 Mai. 2012
Doar la nerespectarea zilei de salariu se refera acest titlu de lege? La altele cum ar fi echipamentul de protectie a muncii ,sa zicem...sau la alte clauze nu exista referire?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Mai. 2012
Art. 81

8 Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Angela Alecu
 User Angela Alecu
a raspuns userului Tiberiu B la 04 Mai. 2012
Daca as avea... nu am decat 4 zile de concediu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Angela Alecu
 User Angela Alecu
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Mai. 2012
Bun, si daca plata salariului nu a fost efectuata in ziua trecuta in CIM, ci mai tarziu, pot beneficia de demisie fara preaviz pe motiv de nerespectare a CIM?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Angela Alecu
 User Angela Alecu
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Mai. 2012
Bun, si daca plata salariului nu a fost efectuata in ziua trecuta in CIM, ci mai tarziu, pot beneficia de demisie fara preaviz pe motiv de nerespectare a CIM?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Tiberiu B
 User Tiberiu B
a raspuns la intrebare la 04 Mai. 2012
Cereti concediu de odihna ca sa completati zilele lipsa din preaviz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 03 Mai. 2012
Cumulul de functii se realizeaza la acelasi angajator, prin semnarea mai multor contracte de munca cu el. Nu cu angajatori diferiti. Se poate incerca insa incetarea cu acordul partilor in cazul de fata, insa inteleg ca angajatorul doreste respectarea preavizului legal. Nu stiu in ce masura poate fi doamna si la un angajator si la celalat, probabil programele de lucru se vor suprapune.

Preavizul nu poate fi stabilit in zile calendaristice. Ar fi trebuit modificat contractul daca nu s-a facut acest lucru pana acum.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Mai. 2012
Puteti incheia contract cu noul angajator pe baza de cumul de functii.

Art. 35 din codul muncii republicat
1 Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
2 Fac exceptie de la prevederile alin. 1 situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Durata preavizului in cazul demisiei este cea trecuta in contractul individual de munca.
Art. 81 din codul muncii
7 Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
8 Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Incercati totusi o negociere cu angajatorul sa va inceteze CIM pe data de 14.05.2012.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [3] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Mai. 2012
Daca insa angajatorul va respinge cererea pentru incetare prin acordul partilor, va trebui sa parcurgeti perioada de preaviz. Dat fiind faptul ca in timpul preavizului contractul de munca isi produce in continuare efectele, este bine sa respectati aceasta clauza si sa nu lipsiti de la locul de munca fara acordul angajatorului, pentru a nu risca sa transformati demisia in concediere pe motive disciplinare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [3] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Mai. 2012
Conform noilor prevederi din Codul muncii preavizul nu poate fi stabilit in zile calendaristice, el se stabileste in zile lucratoare. Pentru pozitiile de executie acest preaviz nu poate depasi un numar de 20 de zile lucratoare. Daca in contractul dumneavoastra apare un preaviz de 20 de zile lucratoare atunci va trebui sa il respectati conform contractului. Puteti solicita incetarea prin acordul partilor, caz in care incetarea se va putea face in ziua imediat urmatoare, fara preaviz.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Eroare conectare :