ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

detasare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua
Un angajat (Paznic) cu domiciliul in Bihor este angajat la o firma din Timisoara, el poate fi detasat din a 2 a zi de munca la o firma din Bihor cu care firma din Timisoara are un ctr de paza?

Adaugata in: Codul Muncii Detasare
Pop Cristina
 User  Pop Cristina
a intrebat la 20 Oct. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului pop cristina la 22 Oct. 2014
Incheiati un contract de punere la dispozitie cu angajatorul respectiv, prin care va luati angajamentul ca ii furnizati un anumit numar de persoane pe o perioada de timp stabilita de comun acord. Apoi intocmiti o decizie de detasare pe care o comunicati angaatului sub semnatura de primire, si operati in Revisal detasarea inaintea inceperii ei efective, asa cum prevede HG 500/2011.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 21 Oct. 2014
Conform art. 45 din Codul muncii, detasarea este actul prin care se dispune schimbarea temporara a locului de munca, din dispozitia angajatorului(cedent), la un alt angajator(cesionar), in scopul executarii unor lucrari in interesul acestuia.
Pe toata perioada detasarii, contractul individual de munca al salariatulului se suspenda din initiativa angajatorului cedent in conformitate cu art. 52 alin. (1) lit. d) din Codul muncii, republicat,deoarece in acest interval de timp salariatul presteaza munca la angajatorul la care a fost detasat, nu la cel care a incheiat contractul .
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Pop Cristina
 User Pop Cristina
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Oct. 2014
Imi spuneti va rog , si care e procedura? ce documente trebuiesc intocmite intre angajatorul care detaseaza si angajatorul unde se detaseaza?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Oct. 2014
Se poate, da. Legea nu prevede o anumita perioada dupa angajare cand angajatul ar putea fi detasat.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022