Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este posibil si pensie de urmas si salariu ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Doresc o lamurire in urmatoarea situatie: am 22 de ani si beneficiez de pensie de urmas (tatal decedat) eu fiind student la mester, in cazul in care imi gasesc un loc de munca voi mai beneficia de pensia de urmas?

Multumesc mult!

Manuela Gaspar Gal
 User  Manuela Gaspar Gal
a intrebat la 05 Aug. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 05 Aug. 2016
Da.
In conformitate cu prevederile art. 84 din Legea nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, copiii au dreptul la pensie de urmas:
a- pana la implinirea varstei de 16 ani;
b- pana la implinirea varstei de 26 de ani ?? daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, si fac dovada continuarii studiilor la inceputul fiecarui an scolar/universitar;
Art. 118 alin. (1) din Legea 263/2010 precizeaza:
In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua.Am fost angajata la trei angajatori diferiti .Pentru adeverinta de vechime in munca necesara dosarului de...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iul. 2020 1 raspuns
Bun─? ziua, s─? ??n??eleg c─? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc─??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns