ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare CIM


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In data de 23.11.2011 am inregistrat un contract pe perioada det. de 1 luna. In data de 24.11.2011 acest angajat nu s-a prezentat la serviciu. Cum ar trebui sa-i inchei contractul? Este corect sa-i suspend contractul incepand cu data de 24.11.2011, iar la expirarea perioadei determinate sa inceteze de drept?

Adaugata in: Codul Muncii
Catalina Marinescu
 User  Catalina Marinescu
a intrebat la 24 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 06 Dec. 2011
Revin cu o completare si cateva corecturi pentru a nu lasa problema nelamurita. I

n cazul in care salariatul decide sa aloce o perioada de proba in cazul unui CIM intocmit pe o perioada mai mica sau egala cu o luna, legea prevede un minim de 2 zile lucratoare perioada de proba.

Art. 97
Prin contractul de munca temporara se poate stabili o perioada de proba pentru realizarea misiunii, a carei durata nu poate fi mai mare de:
a doua zile lucratoare, in cazul in care contractul de munca temporara este incheiat pentru o perioada mai mica sau egala cu o luna. Codul muncii a suferit modificari iar articolele au fost si ele renumerotate.

Articolul 83 in prezent are urmatorul continut:

Art. 83
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
a inlocuirea unui salariat in cazul suspendarii contractului sau de munca, cu exceptia situatiei in care acel salariat participa la greva;
b cresterea si/sau modificarea temporara a structurii activitatii angajatorului;
c desfasurarea unor activitati cu caracter sezonier;
d in situatia in care este incheiat in temeiul unor dispozitii legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fara loc de munca;
e angajarea unei persoane care, in termen de 5 ani de la data angajarii, indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta;
f ocuparea unei functii eligibile in cadrul organizatiilor sindicale, patronale sau al organizatiilor neguvernamentale, pe perioada mandatului;
g angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
h in alte cazuri prevazute expres de legi speciale ori pentru desfasurarea unor lucrari, proiecte sau programe.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului rii iri la 05 Dec. 2011
Ca o completare, perioadele de proba sunt prevazute in Codul Muncii intr-un numar de zile maxim ce pot fi cuprinse in aceast perioada, si nu minim. Astfel ca un CIM pe perioada de 1 luna de zile, spre exemplu, poate avea o perioada de proba cuprinsa intre 0 - 5 zile.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului rii iri la 05 Dec. 2011
Chiar daca in practica angajatorii nu aloca o perioada de proba pentru un CIM de 1 luna de zile, legea nu prevede imposibilitatea acestui lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului rii iri la 05 Dec. 2011
Ba da, putem. Art 83 litera a citat de dvs face referire exact la perioada de proba alocata in cazul in care perioada pentru care a fost intocmit CIM este mai mica de 3 luni de zile. Nu este prevazuta o perioada minima pentru care ar trebui sa se aloce o perioada de proba in acest caz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rii Iri
 User Rii Iri
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Dec. 2011

ART. 83 Salariatul incadrat cu contract individual de munca pe durata determinata poate fi supus unei perioade de
proba, care nu va depasi:
a 5 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mica de 3 luni;
b 15 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca cuprinsa intre 3 si 6 luni;
c 30 de zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mare de 6 luni;
d 45 de zile lucratoare in cazul salariatilor incadrati in functii de conducere, pentru o durata a contractului individual
de munca mai mare de 6 luni


pentru un cim determinat de o luna, nu cred ca putem vorbi de perioada de proba...nu-i asa????
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Nov. 2011
Daca salariatul are o perioada de proba inclusa in contract, CIM poate fi desfacut printr-o notificare scrisa, ca urmare a neprezentarii salariatului la locul de munca. Inainte insa de a dispune desfacerea CIM ar fi bine sa incercati sa aflati de ce angajatul nu a ajuns la locul de munca si in situatia in care v-a pus la dispozitie un contact pentru situatiei de urgenta, incercati sa aflati pe aceasta cale. Daca nu reusiti sa luati legatura cu el pana la expirarea perioadei de proba atunci puteti dispune desfacerea CIM, inainte de incheierea probei, prin notificare.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021