ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

incetarea raporturilor contractuale de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Ca si angajat am solicitat administratorului o reevaluare a salariului, acesta preferand sa imi ia din sarcinile de lucru, pentru ca salariul sa ramana acelasi momentan (in curand probabil ma asteapta o reevaluare in minus).
In aceste conditii, eu vreau sa incetez raporturile contractuale cu acest angajator.
Demisia este cea mai potrivita forma de incetare, pornind de la premisa ca sunt sanse sa nu accepte incetarea contractului de munca cu acordul partilor?
Angajata fiind inainte de mai 2011,eu pot accepta un preaviz de 15zile calendaristice,ce este de facut insa daca imi cere preaviz de 20zile lucratoare?
Va multumesc.

Adaugata in: Codul Muncii
Alecsandra Ion
 User  Alecsandra Ion
a intrebat la 26 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Feb. 2014
Da, demisa ar fi solutia potrivita dat fiind faptul ca dvs sunteti cea care doriti sa incetati raportul de munca. Preavizul ar trebui sa fie cel prevazut in contractul de munca, daca acesta nu a fost modificat prin act aditional. Este element supus negocierii, iar perioada de 20 de zile lucratoare prevazuta de Codul muncii republicat este una maximala. Ceea ce inseamna ca ar fi trebuit incheiat act aditional pentru modificarea lui, prin prisma celor mentionate mai sus.

Daca angajatorul nu isi respecta obligatiile listate in contractul de munca puteti demisiona fara preaviz, in temeiul art. 81 (8) din Codul muncii republicat. Depuneti si o sesizare la ITM daca nu se va respecta preavizul din contract.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 3 raspunsuri
BunÄ? ziua, Am urmÄ?toarea situa??ie: ??n martie 2012 am fost concediatÄ? din motive neimputabile mie ( reducere...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Mar. 2021 1 raspuns