ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatie crestere copil. Ma pot incadra la indemnizatie?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua .

Va rog sa-mi spuneti daca ma pot incadra la indemnizatie. Sunt insarcinata in 11 saptamani. Am urmat 3 ani de postliceala curs la zi, pe data de 3.08.2012 am absolvit iar in data de 8.06.2012 m-am angajat, am ramas in luna iulie insarcinata. Va multumesc.

Adaugata in: Codul Muncii
Ileana Anca Turda
 User  Ileana Anca Turda
a intrebat la 05 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Gema
 User Gabriela Gema
a raspuns userului georgeta ganea la 30 Ian. 2013
Buna ziua ,

Sunt o viitoare mamica care va naste in Mai 2013.

Am lucrat la o societate 7 ani fara intrerupere pana in 01.09.2012, iar cu data de 25.09.2012 mi-am redeschis un nou ctr. de munca. Avand in vedere mica perioada de intrerupere intre cele doua contracte de munca, pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului tinand cont ca timp de 12 luni dinaintea nasterii copilului voi contribuii la plata tuturor taxelor si impozitelor ce mi-i se cuvin a le plati catre stat ?

Cu respect
Gema
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ileana Anca Turda la 18 Sep. 2012
Din pacate nu, dat fiind faptul ca la data absolvirii erati incadrata deja in munca.

Art. 73 - Legea somajului 76/2002 actualizata.
(5) Nu beneficiaza de prevederile alin. (1) si (2):
a) absolventii care la data absolvirii studiilor aveau raporturi de munca sau de serviciu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Sep. 2012
In conditiile date, nu puteti beneficia de indemnizate pentru crestere copil, daca nasterea are loc mai devreme de 7.06.2012, data la care veti avea un an lucrat. Neindeplinind conditia celor 12 luni, nu va fi posibila acordarea indemnizatiei. Daca ati fi urmat o forma de invatamant la momentul nasterii, da, puteati primi indemnizatia pentru crestere copil pe parcursul studiilor. Insa dvs ati absolvit deja. Conditia acordarii indemnizatiei este ca la data nasterii copilului sa aveti 12 luni lucrate, timp in care sa fi realizate venituri profesionale supuse impozitului sau din activitati agricole.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 18 Sep. 2012
Cititi cu atentie legea, in cazul de fata nu se aplica acest articol. Pesoana este deja absolventa.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ileana Anca Turda
 User Ileana Anca Turda
a raspuns userului georgeta ganea la 10 Sep. 2012
Buna ziua! Daca imi bag lichidarea la locul de munca deoarece se fac presiuni asupra mea, avand o sarcina cu risc si sunt in foaie de boala, si spun patronii ca ii incurc cu problemele mele, ca de abia m-au angajat si deja sunt cu foaia de boala la ei (mentionez ca nici nu mi-au platit foaia de boala), pot sa-mi bag actele de somaj in urma absolviri scolii Postliceale?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 05 Sep. 2012
Da, veti beneficia in conditiile in care activati in continuare
ART 2 din OUG 111 DIN 2010
(5)Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situaaii:
...
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenata ori de master, precum si ale invatamantului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, in tara sau in strainatate, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri