ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Legat de pontaj


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! As dori sa intreb cat este de corect sa pontez pe unii salariati, care au lucrat ore suplimentare cu un spor de 75%, iar pe altii cu 100% din cadrul aceleasi societatii.
Codul muncii spune min 75%. Ii poti diferentia pe salariatii in privinta sporului de acordare pentru ore suplimentare?
Multumesc anticipat!

Adaugata in: Codul Muncii
Marinela Codrici
 User  Marinela Codrici
a intrebat la 15 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Oct. 2012
Legea 202/2002 privind egalitatea de sanse la locul de munca:

Art. 7
(1) Prin egalitatea de sanse si de tratament intre femei si barbati in relatiile de munca se intelege accesul nediscriminatoriu la:
c) venituri egale pentru munca de valoare egala;

Art. 45
Incalcarea prevederilor prezentei legi atrage raspunderea disciplinara, materiala, civila, contraventionala sau penala, dupa caz, a persoanelor vinovate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Oct. 2012
Daca recurgeti la o astfel de masura creati situatii discriminatorii, caz in care angajatorii va pot actiona in instanta, avand castig pe baza dovezilor care sa ateste acordarea diferentiata a sporului pentru munca suplimentara.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 15 Oct. 2012
Sporul pentru munca suplimentara se negociaza in CCM sau CIM, nu in RI. Acolo unde nu exista CCM, se trece in CIM, caz in care se opereaza in Revisal.

Art. 123 - Codul muncii.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 15 Oct. 2012
Sporul privind plata orelor suplimentare se negociaza de regula in CCM sau este trecut in RI. Nu este etic si puteti atrage sesizari din partea salariatilor in cazul in care se fac diferentieri intre salariati la plata acestui spor.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2022