ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

intoarcerea din maternitate pe aceeasi functie.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna! Urmeaza sa ma intorc din maternitate si doresc sa stiu daca am dreptul sa ma intorc pe aceeasi functie. Are voie angajatorul sa ma inlocuiasca definitiv daca eu vreau sa revin? Mentionez ca aveam functie de conducere.

Petrina Lodroman
 User  Petrina Lodroman
a intrebat la 14 Feb. 2020
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 21 Feb. 2020
Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si îngrijire a copilului în varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul în timpul absentei.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Sunt nascuta in 23.07.1962. In 15.06.2021 voi avea 40 de ani si 9 luni vechime in munca.Incepand cu data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Mai. 2021 1 raspuns
O persoana care a locuit 30 ani in localitate cu poluare remanenta doreste sa iasa la pensie cu exact 5 ani inainte de...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Mai. 2021 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascuta in 21.06.1964. Angajata din 13.02.1984. In perioada 13.02.1984 - 01.04.2001 am lucrat in grupa a...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Mai. 2021 4 raspunsuri